Kalinić: Strah od dvojnog državljanstva Srbije i Republike Srpske neopravdan, Vojvođanima se toleriše pravo na mađarski pasoš

Savetnik srpskog člana Predsedništva BiH Dragan Kalinić izjavio je da ne iznenađuje što je najnovija izjava Milorada Dodika o dvojnom državljanstvu za građane Republike Srpske i Srbije naišla na odobravanje, ali i osporavanje kako iz sarajevskih političkih krugova tako i od takozvanih "tradicionalnih Srbijanaca-starosedelaca".
"Postavlja se pitanje ima li bilo kakvog razloga za osporavanje ovog legalnog i legitimnog građanskog izbora i da li je strah od dvojnog srpskog državljanstva realno utemeljen ili je iracionalan", rekao je Kalinić, pojasnivši da povećanje broja dvojnih državljana u BiH ni na koji način ne ugrožava ustavna prava druga dva konstitutivna naroda, niti je to neka zakulisna igra kojom se ugrožava dejtonska BiH.
 
Kalinić je naglasio da ne vidi zašto bi Bošnjaci u BiH u vezi sa ovim pitanjem imali razloga za frustraciju ili strah ako to nije slučaj sa Hrvatima iz BiH koji široko konzumiraju to pravo, sa Vojvođanima kojima se toleriše pravo na mađarsko državljanstvo ili ako Albanci sa Kosova i Metohije bez ograničenja uzimaju državljanstvo Albanije.
 
Naprotiv, pojasnio je Kalinić, prihvatanje realnosti da će ubuduće sve više građana Republike Srpske tražiti i državljanstvo Srbije može i u političkom i u psihološkom pogledu samo još više relaksirati, pa i unaprediti ukupne odnose Srbije i BiH.
 
"Svedoci smo da je danas i na bazi Sporazuma o specijalnim paralelnim vezama na delu integrisanje kulturnog nasleđa Srbije i Srpske kroz zajedničke udžbenike, srpski jezik, ćirilično pismo, negovanje tradicije... Sve ovo bi, da je sreće, i kod druga dva naroda u BiH trebalo da izazove empatiju a ne da se u glavama pojedinaca iz njihovih političkih elita stvaraju nove teorije zavere protiv BiH i njene budućnosti", istakao je Kalinić, dodavši da je to odlika centripetalne, nikada ugašene, unitarne bošnjačke politike.
 
On je ocenio da postoje i drugi nesumnjivi socijalni i ekonomski benefiti koje proizvodi dvojno državljanstvo, te da je ovu sferu potrebno mnogo bolje i jasnije pravno urediti u obe zemlje.
 
"Onda kada broj odobrenih dvojnih državljanstava postane respektabilan vredelo bi pokrenuti i razgovor i povući praktične poteze da se i u parlamentu Srbije, slično kao i u Hrvatskoj, ustanovi poslanička kvota za delegate iz srpske dijaspore, a pre svega iz Republike Srpske. To bi dalo novu dimenziju odnosima Srpske i Srbije, ali bi bilo lekovito i za stabilizaciju odnosa BiH i Srbije u celini", naglasio je Kalinić.
 
On smatra da bi se broj zahteva za dvojno državljanstvo u narednom vremenu sigurno povećao ako bi se uvele jednostavnije efikasnije i manje skupe procedure od ovih sadašnjih.
 
"Neki od nas, kao potpisnici Sporazuma o specijalnim paralelnim vezama Srbije i Republike Srpske, pokušavali smo ovo pitanje i ranijih godina da vatimo u životnu praksu, ali nismo bili zadovoljni rezultatom iz raznih razloga što pokazuje i podatak da je sada na 'čekanju' oko 50.000 zahteva iz Republike Srpske za srpsko državljanstvo", naveo je Kalinić.  
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ivan

    16.10.2020 11:43
    @dijasporac
    Lupas gluposti. Znas li koliko jednom Nemcu treba da zivi u Svajcarskoj da dobije Svajcarsko drzavljanstvo? 13 godina. A pricaju Nemacki i jedni i drugi.
  • Bojan

    16.10.2020 08:47
    @dijasporac

    Sve to što si naveo je argument više protiv šminkanja mrtvaca - pogotovo bosanskom bofl šminkom.
  • братнабрата

    14.10.2020 20:24
    Нама рат не треба,сами себе смо уништили више него Турци,Немци,Амери...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Udružena prosveta Srbije pozvala na beli štrajk

Udružena prosveta Srbije, neformalna grupa prosvetnih radnika, pozvala je sve zaposlene u obrazovanju da se ujedine i učestvuju u belom štrajku, kao izrazu "profesionalne, pedagoške i građanske odgov