Uslov za radni staž ostaje nepromenjen i to je najmanje 15 godina.
Dodavanje po dva meseca godišnje biće do 2032. godine kada će uslov za starosnu penziju za oba pola biti izjednačen, odnosno 65 godina života i najmanje 15 godina staža osiguranja, podsećaju u PIO fondu.
Direktorka sektora za odnose sa javnošću Jelica Timotijević rekla je za Tanjug da se u narednoj godini uslovi za prevremenu starosnu penziju menjaju i za muškarce i za žene osiguranike, pa će tako muškarcima biti potrebno da imaju 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina života, a ženama 39 godina i četiri meseca staža i najmanje 58 godina i četiri meseca života.
Uslovi za oba pola za ostvarivanje prava na prevremenu starosnu penziju menjaju se sukcesivno do 2024. godine, kada će muškarci i žene biti izjednačeni, pa će im tako biti potrebno najmanje 40 godina staža osiguranja i 60 godina života.
Timotijević navodi da se prevremenim starosnim penzionerima penzija trajno umanjuje za 0,34 odsto za svaki mesec pre navršenih godina života propisanih za sticanje prava na starosnu penziju.
Pravo na prevremenu starosnu penziju od 2015. godine, kad je počela primena Zakona o PIO, kojim je uvedena ova vrsta prava, svake godine između 9.000 i 10.000 osiguranika podnese zahtev i ostvari pravo.
Broj starosnih penzionera iz godine u godinu se povećava, kažu u PIO fondu.
"Od početka ove godine do oktobra rešeno je 85.447 zahteva za starosnu penziju", navodi Timotijević.
Trenutno u bazi PIO fonda je 1.089.094 starosnih penzionera koji čine 64,2 odsto ukupnog broja.
S druge strane, smanjuje se broj invalidskih penzionera koji trenutno čine manje od 16 odsto ukupnog broja, dok su porodični uglavnom u konstantnom procentu učešća, a to je oko 20 odsto, navodi sagovornica Tanjuga.
U Srbiji je trenutno oko 1,7 miliona penzionera, korisnika svih vrsta penzija, a njihova prosečna primanja su oko 27.769 dinara.
Komentari 19
balkanski spijun
Yasemin
Dora
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar