Malović najavila obračun sa korupcijom

Ministarka pravde Snežana Malović najavila da će zahtevati od svih relevantnih državnih organa i institucija da istraže sve koruptivne pojave u društvu.
Ministarka pravde Snežana Malović najavila da će zahtevati od svih relevantnih državnih organa i institucija da istraže sve koruptivne pojave u društvu.

Ministarka pravde Snežana Malović najavila je danas da će, kao Koordinator borbe protiv korupcije, od svih relevantnih državnih organa i institucija zahtevati da pojačaju svoje aktivnosti i u kratkom roku istraže sve sporne javne nabavke i druge koruptivne pojave u društvu. "Zahtevaću završetak pretkrivičnih postupaka o kojima je dosta u javnosti bilo reči. Mi dugujemo odgovor društvu na određene slučajeve koji su apostrofirani i to je naša obaveza. Ja ću istrajati da se ti slučajevi rasvetle", rekla je ministarka Tanjugu.

"Neću da kažem da je naša intencija da oni završe u sudskoj proceduri, ali tamo gde postoje dokazi svakako će biti pokrenuti postupci", kazala je Malović, istakavši da će se založiti da se svaki sporni slučaj rasvetli kako bi se pokazalo da li je bilo koruptivnih događaja ili ne.

Ministarka Malović, koja je nedavno imenovana za Koordinatora u borbi protiv korupcije, posle jučerašnjeg sastanka sa predstavnicima svih relevantnih državnih organa, najavila je noveliranje Akcionog plana u borbi protv korupcije iz 2005. godine i preduzimanje konkretnih koraka na suzbijanju i obračunu sa tom pojavom. "Na nivou Ministarstva pravde se pravi plan koji će sadržati sve relevantne stvari.To podrazumeva i akutne tačke korupcije i učesnike koji su neophodni u borbi protiv korupcije, kao i pravce delovanja i ciljeve", rekla je ministarka.

Prema njenim rečima, prvi pravac delovanja državnih organa u obračunu s korupcijom je noveliranje Strategije i Akcionog plana za borbu protiv korupcije iz 2005. godine, koji su u velikoj meri prevaziđeni.

Drugi pravac delovanja jeste koordinacija između svih državnih organa koji imaju konkretnu ulogu u sprečavanju ili sankcionisanju pojava korupcije. "U okviru tog pravca imamo dva načina delovanja - prvi način delovanja je završetak pretkrivičnih postupaka o kojima je dosta u javnosti bilo reči, a drugi je proaktivni pristup", rekla je ona.

Kako je objasnila, proaktvni pristup koruptivnim pojavama znači da ne treba čekati informaciju ili prijavu o korupciji od građanina ili bilo kog drugog lica upućenu policiji i tužilaštvu, već sami organi treba da reaguju kada posumnjaju da postoji određena koruptivna pojava.

"Treći pravac delovanja je smanjivanje diskrekcionih ovlašćenja tamo gde ona postoje, na najmanju moguću meru, utvrđivanje određenih objektivnih kriterijumima, ili činjenje procedure javnom", navela je ministarka.

Ona je dodala da će se raditi i na podizanju efikasnosti u procedurama koje su bitne za suzbijanje korupcije.
  • član biblioteke

    06.06.2011 20:30
    opis poslova
    Ona će:zahtevati,istražiti,intenzivirati,rasvetliti,pokrenuti,Novelirati?koordinirati-ali "nije naša intencija da oni završe u sudskoj proceduri"!?Za ovo sočinjenije zaslužila je ocenu:jedan plus...
  • 04.06.2011 21:44
    ej,ocistiti...
    Ocistice Srbiju od KORUPCIJE, pa kako to moze da se odradi, sa sve ovim istim faktorima vlasti...
    prava smejurija,KORUPCIJA se na ovim prostorima USAVRSAVA i to dosta dugo, OD KAKO SE DESIO NAROD, a to bese negde od prije ...pa vise od 20 godina a manje od 25 godina...
    znaci nista od toga, ili ce selektivno raodraditi, tako sto ce to biti ciscenje po polufinalu, onda opet razmatranje i potom finale,a oni NAJVAZNIJI ce ostati i dalje TU GDE JESU NA SVOME MESTU
  • Dr Petrović

    04.06.2011 20:10
    Naša Maja
    "Iskoreniću korupciju"!
    Al je iskorenila: behatonom, parkićima, stubićima, eko parkićima,plesanjem sa Čolom, "Na lepom plavom Dunavu"...
    To je u stvari BAHATON, tona bahatosti i nedostatak obraza.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija