To znači da će policija moći da sankcioniše svako nepridržavanje protivepidemioloških mera - od nepoštovanja fizičke distance, preko nenošenja zaštitne opreme do nedostatka dezinfekcionih sredstava i sličnog u kafićima, restoranima, klubovima.
Čim izmene zakona budu usvojene u Skupštini, mandatnu kaznu od 5.000 dinara za nenošenje maske moći će da izriču i redovni policajci i to na licu mesta, saznaje Blic.
Prema navodima lista, kazne za nepoštovanje protivepidemioloških mera biće od 50.000 do 150.000 dinara za građane, od 50.000 do 500.000 dinara za pravna lica, od 50.000 do 150.000 dinara za ovlašćenu osobu u pravnom licu i 50.000 do 150.000 dinara za preduzetnike.
Građani koji budu sankcionisani jer ne nose masku kaznu od 5.000 dinara mogu da plate 2.500, ako to urade u roku od osam dana.
Do sada su komunalni milicajci i komunalni inspektori mogli da pišu kazne samo zbog nepoštovanja radnog vremena i to na osnovu Zakona o ugostiteljstvu, a ukoliko bude usvojen najavljeni zakon moći će da kažnjavaju pravna lica i zbog kršenja protivepidemioloških mera što znači da će zbog toga moći i da, u krajnjem, zatvaraju kafiće, restorane, klubove.
Koordinirani inspektori za kontrolu poštovanja korona-mera
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave saopštilo je da je danas, na sednici vladine Koordinacione komisije za inspekcijski nadzor, formirana radna grupa radi koordinacije republičkih inspekcija prilikom kontrole mera za sprečavanje širenja Kovid-19.
To znači da se od danas u borbu protiv Kovid-19 uključuju inspekcije koje do sada nisu imale nadležnost da kontrolišu primenu i poštovanje mera prevencije širenja virusa - veterinska, tržišna, inspekcija rada, poreska, ali i sve ostale, po broju manje inspekcije, piše u saopštenju.
Srbija ima 44 inspekcije na republičkom nivou i sve one će pod vođstvom Sanitarne inspekcije krenuti u nadzor na teritoriji cele Srbije.
Koordinisaće se planovi nadzora različitih inspekcija na lokalnom i republičkom nivou i ciljaće, pre svega, oblasti visokog rizika, odnosno objekte gde primena mera ima najveći efekat za sprečavanje širenja virusa.
Komentari 74
zunzara
dule
Nezgodacija
Maske su opasan presedan jer otežavaju identifikaciju počinilaca raznih dela i idetitet ljudi koji se okuplaju na mitinzima. I zato je ovo veliki paradoks. Na koji način će se utvrđivati identitet ako maska ne sme da se skine? ŠTA će se desiti u koliko lice kome ste naredili da skine masku radi identifikacije oboli ili nedaj bože umre od COVID a?
Pa lako ce se utvrdjivati identitet. Policajci ce ici po tim skupovima i pitati za ime. Nikakve dokumente nece traziti. Onda ce zatvoriti to naseljeno mesto i vrsiti pretragu dok ne nabasaju na osobu sa datim imenom i prezimenom. Onda ce uhapsiti tu osobu, naravno uz obavezno repetiranje automatskih pusaka. Usput ce tu osobu dobro isprebijati. Nakon toga je vode u stanicu gde ce uspesno otkriti da su navatali pogresnu osobu posto je ona prva osoba dala tudje ime. Za kraj ce privedenog pustiti na slobodu uz konstataciju da je sve u redu i da nije bilo krsenja bilo cijih prava.
Pokazna vezba novih pravila sluzbe je uspesno sprovedena u Novom Sadu pre par dana. Sta ti nije jasno?
Garica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar