Sindikat je reagovao na izjavu Brnabić u kojem je navela da se "iz republičkog budžeta svake godine izdvaja 10 do 13 miliona evra za kazne za suđenje u nerazumnom roku i da toga ne bi bilo da je ona, kao predsednica prethodne Vlade, imala uticaja na sudstvo".
Da bi pravosudni sistem funkcionisao, osim zakona, potrebni su i određeni preduslovi za njegovo sprovođenje. Na primer, dovoljan broj zaposlenih, dovoljno prostora i finansija, ukazuje se u pismu sindikata.
"Srpski sudovi, u periodu od 2012. do kraja 2019. godine, rešili su oko 18 miliona predmeta. Samo prošle godine 2.531 sudija, zajedno sa 10.685 sudskog osoblja, a osoblje čine sudijski pomoćnici, državni službenici i nameštenici, rešili su 2.268.769 predmeta. Međutim, imajući u vidu da je u 2019. primljeno novih 2.244.102 predmeta, stiče se utisak da ništa nismo radili", navodi se u saopštenju.
Uvođenje tužilačke istrage zahtevalo je i obezbeđivanje uslova za njeno nesmetano sprovođenje, pre svega dovoljan broj nosilaca javnotužilačke funkcije i dovoljan broj javnotužilačkog osoblja koje čine tužilački pomoćnici, državni službenici i nameštenici.
Sindikat je ukazao da stalni nedostatak sudskog i javnotužilačkog osoblja, kao i nosilaca pravosudnih funkcija, dovodi do toga da raste broj predmeta koji čeka i nikako da dočeka sudsku ili tužilačku odluku.
Ovako dramatičan rast broja sudskih i tužilačkih predmeta nije moguće savladati bez angažovanja većeg broja sudskog i javnotužilačkog osoblja, ali to sprečava zakonsko ograničenje u zapošljavanju.
"Ovde vi nastupate jer je obaveza Vlade Srbije da obezbedi sve neophodne uslove za nesmetano funkcionisanje pravosuđa i tako omogućite građanima brži pristup pravdi. No, vaša blagovremena reakcija izostaje jer na drastično povećan priliv Vlada reaguje smanjenjem broja pravosudnog osoblja i zabranom zapošljavanja", poručuju iz sindikata premijerki, naglašavajući da ona svojim rakcijama "zatrpava pravosuđe".
Na kraju dodaju: "Ljubazno vas molimo da nam kažete ili pokažete koja to organizacija, ustanova, javno preduzeće, opština ili ministarstarstvo ima ovakve, veličanstvene rezultate rada."
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Mara
Slavica Dokmanovic
Ustavom treba predvideti pravo Vlade Srbije da vrsi nadzor nad radom tuzilackih i sudskih organa, da bi se gradjan,i posle dugogodisnjeg sikaniranja i nezakonitog postupanja organima pravosudja obratili, da u zakonskom postupku izraze nezadovoljstvo i traze pravnu zastitu.
Javno pozivam VJT , AJT , VS i AS u Novom Sadu, da sprovedu krivicni postupak i postupak zastite u vezi sa uzbunjivanjem u predmetu VJT KT 464/16 i VS Puz 2/19, prema odredbama Ustava, ZKP i Zakona o zastiti u vezi sa uzbunjivanjem. TRAZIM ISTRAGU.
Slavica Dokmanovic. dipl.pravnik u penziji
Slavica Dokmanovic
Niste u pravu kada se pravdate zakonskim okvirom za nerad, neznanje, javaskuk i korupciju.
Zakoni i Ustav Republike Srbije su dobri ali se ne primenjuju. Tesko gradjanu Srbije koji trazi pravo na pravicno (citaj: sudjenje po zakonu). Lice koje nema veze , koje nije spremno da plati, lice koje se samo zastupa, nema sanse na pravicno sudjenje, ma koliko bilo osnovana krivicna prijava za dva teska krivicna dela protiv zdravlja i zivota ljudi. Na prevaran nacin sprecili ste istragu.
Slavica Dokmanovic, dipl.pravnik u penziji
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar