Sindikat u pismu Ani Brnabić: U pravosuđu ne rade ni hobotnice, ni stonoge

Sindikat pravosuđa Srbije uputio je otvoreno pismo premijerki Ani Brnabić u kojem je obaveštavaju da "u pravosuđu ne rade ni hobotnice, ni stonoge" i da su glavna prepreka za bolji učinak i delotvoran rad pravosuđa propisi koje predlaže Vlada Srbije, a usvaja parlament.
Sindikat u pismu Ani Brnabić: U pravosuđu ne rade ni hobotnice, ni stonoge
Foto: Pixabay
Sindikat  je reagovao na izjavu Brnabić u kojem je navela da se "iz republičkog budžeta svake godine izdvaja 10 do 13 miliona evra za kazne za suđenje u nerazumnom roku i da toga ne bi bilo da je ona, kao predsednica prethodne Vlade, imala uticaja na sudstvo".
 
Da bi pravosudni sistem funkcionisao, osim zakona, potrebni su i određeni preduslovi za njegovo sprovođenje. Na primer, dovoljan broj zaposlenih, dovoljno prostora i finansija, ukazuje se u pismu sindikata.
 
"Srpski sudovi, u periodu od 2012. do kraja 2019. godine, rešili su oko 18 miliona predmeta. Samo prošle godine 2.531 sudija, zajedno sa 10.685 sudskog osoblja, a osoblje čine sudijski pomoćnici, državni službenici i nameštenici, rešili su 2.268.769 predmeta. Međutim, imajući u vidu da je u 2019. primljeno novih 2.244.102 predmeta, stiče se utisak da ništa nismo radili", navodi se u saopštenju.
 
Uvođenje tužilačke istrage zahtevalo je i obezbeđivanje uslova za njeno nesmetano sprovođenje, pre svega dovoljan broj nosilaca javnotužilačke funkcije i dovoljan broj javnotužilačkog osoblja koje čine tužilački pomoćnici, državni službenici i nameštenici.
 
Sindikat je ukazao da stalni nedostatak sudskog i javnotužilačkog osoblja, kao i nosilaca pravosudnih funkcija, dovodi do toga da raste broj predmeta koji čeka i nikako da dočeka sudsku ili tužilačku odluku.
 
Ovako dramatičan rast broja sudskih i tužilačkih predmeta nije moguće savladati bez angažovanja većeg broja sudskog i javnotužilačkog osoblja, ali to sprečava zakonsko ograničenje u zapošljavanju.
 
"Ovde vi nastupate jer je obaveza Vlade Srbije da obezbedi sve neophodne uslove za nesmetano funkcionisanje pravosuđa i tako omogućite građanima brži pristup pravdi. No, vaša blagovremena reakcija izostaje jer na drastično povećan priliv Vlada reaguje smanjenjem broja pravosudnog osoblja i zabranom zapošljavanja", poručuju iz sindikata premijerki, naglašavajući da ona svojim rakcijama "zatrpava pravosuđe".
 
Na kraju dodaju: "Ljubazno vas molimo da nam kažete ili pokažete koja to organizacija, ustanova, javno preduzeće, opština ili ministarstarstvo ima ovakve, veličanstvene rezultate rada.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mara

    26.10.2020 09:47
    Ko razume shvatiće
    Naravno, retko ko razume organizaciju rada u sudstvu. Postupci traju jer sudije zakazuju ročišta dva puta godišnje pošto nemaju termina a imaju mnogo predmeta u radu. Biraju se nove sudije koje stupe na funkciju a nemaju referenta i zapisničara koji bi ih pratili u radu. Mogu samo da čitaju ili gledaju u predmet. Sa druge strane, po javnim preduzećima zapošljavaju ljude na izmišljena radna mesta koji i ne dolaze na posao ali zato primaju platu dok je u pravosuđu na snazi zabrana zapošljavanja a odluku o tome, kao i svim procedurama donosi Vlada i min. pravde i to je taj posredni uticaj kako se zatrpava sudstvo. Ko razume shvatiće.
  • Slavica Dokmanovic

    26.10.2020 07:55
    Beznadje
    Da dodam na moj predhodni komentar i sledece: Gospodja Premijer je ublazila katastrofalno stanje u pravosudju kada je navela samo finansijski efekat loseg rada pravosudnih organa. Treba dati anketu gradjanima koji se obracaju za pravicno sudjenje pa da se vidi prava slika .
    Ustavom treba predvideti pravo Vlade Srbije da vrsi nadzor nad radom tuzilackih i sudskih organa, da bi se gradjan,i posle dugogodisnjeg sikaniranja i nezakonitog postupanja organima pravosudja obratili, da u zakonskom postupku izraze nezadovoljstvo i traze pravnu zastitu.
    Javno pozivam VJT , AJT , VS i AS u Novom Sadu, da sprovedu krivicni postupak i postupak zastite u vezi sa uzbunjivanjem u predmetu VJT KT 464/16 i VS Puz 2/19, prema odredbama Ustava, ZKP i Zakona o zastiti u vezi sa uzbunjivanjem. TRAZIM ISTRAGU.
    Slavica Dokmanovic. dipl.pravnik u penziji
  • Slavica Dokmanovic

    26.10.2020 07:39
    Zakoni su dobri,
    Obracam se tuzilackim i sudskim organima ,
    Niste u pravu kada se pravdate zakonskim okvirom za nerad, neznanje, javaskuk i korupciju.
    Zakoni i Ustav Republike Srbije su dobri ali se ne primenjuju. Tesko gradjanu Srbije koji trazi pravo na pravicno (citaj: sudjenje po zakonu). Lice koje nema veze , koje nije spremno da plati, lice koje se samo zastupa, nema sanse na pravicno sudjenje, ma koliko bilo osnovana krivicna prijava za dva teska krivicna dela protiv zdravlja i zivota ljudi. Na prevaran nacin sprecili ste istragu.
    Slavica Dokmanovic, dipl.pravnik u penziji

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn