Šešelj: Ja sam glavni neprijatelj Haškog tribunala
Sednica je na samom početku zatvorena za javnost da bi veće saopštilo odluku, a zatim se očekuje da optuženi pozove svoje svedoke. Za jednog od njih Šešelj je tražio "slobodan prolaz", odnosno garancije da svedok neće biti uhapšen dok bude svedočio u Hagu.
Tužilac-prijatelj suda, kanadski advokat Brus Mekferlejn, završio je dokazni postupak 22. februara. Suđenje je tada bilo prekinuto na neodređeno vreme, odnosno do donošenja odluke Žalbenog veća o finansiranju Šešeljeve odbrane.
U drugom postupku za nepoštovanje suda Šešelj se tereti za "svesno i namerno ometanje pravde", jer je u jednoj od svojih knjiga obelodanio identitet 11 zaštićenih svedoka, kršeći time nalog veća o poverljivosti. Tribunal je 24. maja objavio da je protiv Šešelja pokrenut i treći postupak za nepoštovanje suda, jer sa svog vebsajta nije uklonio poverljive informacije, suprotno nalozima veća.
Poverljive informacije, kako je navedeno, uključuju tri Šešeljeve knjige i pet poverljivih podnesaka koje je od podnio u okviru glavnog postupka i dva prethodna postupka za nepoštovanje suda. Maksimalna kazna koja se može izreći osobi proglašenoj krivom za nepoštovanje Haškog suda jeste zatvor od najviše sedam godina ili novčana kazna od najviše 100.000 evra, a mogu biti izrečene i obe.
Lažno svedočio protiv Miloševića
Bivši policajac iz Subotice izjavio je danas pred Haškim tribunalom da je 2008. svojom voljom otkrio svoj identitet, iako je kao zaštićeni svedok trebalo da svedoči protiv Šešelja. Svedok je potvrdio da je tada odbio da bude svedok optužbe protiv Šešelja, iako je prethodno dao izjavu haškom tužilaštvu.
Tvrdio je i da je zbog pritisaka i pretnji kojem ga je izložilo tužilaštvo, u junu 2003. godine pred Tribunalom lažno svedočio protiv Slobodana Miloševića.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar