Odgovarajući na pitanje novinara N1 zbog čega se i dalje ne objavljuju zvanični podaci o broju novozaraženih po gradovima, Darija Kisić Tepavčević je na konferenciji za novinare Kriznog štaba u petak, 23. oktobra rekla da će oni uskoro biti transparentni.
"Postoje podaci o toj topografskoj distribuciji po gradovima i učinićemo ih naravno dostupnim, da budu i na odgovarajućim portalima, da možete da ih preuzmete", navela je ona.
Uprkos javno datom obećanju Darije Kisić Tepavčević, podaci o broju novozaraženih u gradovima i opštinama i dalje nisu dostupni ni na jednom "odgovarajućem portalu".
Portal
N1 poslao je još u julu upite Ministarstvu zdravlja i Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" u kojem je zatražen odgovor na pitanje zbog čega su još 10. juna prestali da objavljuju podatke o opštinama i gradovima u kojima su registrovani novooboleli od koronavirusa, kao i njihovu polnu i starosnu strukturu, ali su nadležni ignorisali naše pitanje.
Centralizovani Informacioni sistem Covid-19, koji uspostavlja i vodi Institut Batut, uz tehničku podršku Vladine Kancelarije za IT i elektronsku upravu i RFZO, formiran je Zaključkom Vlade Srbije, stoga objavljivanje podataka o zaraženima koronavirusom ne predstavlja dobru volju institucija već njihovu zakonsku obavezu.
"Zajedno sa Kancelarijom za informacione tehnologije i elektronsku upravu otvorili smo podatke o broju pozitivnih osoba na COVID-19 po opštinama, kao i o broju građana koji su u samoizolaciji. Podaci će biti stalno ažurirani i dostupni na http://covid19.data.gov.rs", napisala je 25. marta predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić na svom zvaničnom Tviter nalogu.
Zvanični podaci o novim slučajevima koronavirusa, uključujući geografsku rasprostranjenost, pol i starost novozaraženih, objavljivani su na dnevnom nivou sve do 10. juna, uz povremene prekide, o čemu je portal N1 već pisao. U bazu koja je dostupna javnosti od 10. juna nije unet nijedan novi podatak, pa su građani Srbije ostali uskraćeni za informacije o broju potvrđenih slučajeva koronavirusa po gradovima i opštinama, kao i o ostalim demografskim podacima o novoobolelima.
Vlada Srbije je obavezala Batut da podatke svakodnevno, najkasnije do 14 časova, dostavlja Ministarstvu zdravlja, kao i Kancelariji za IT i elektronsku upravu Vlade Srbije, pa smo se s tim u vezi obratili i ministarstvu na čijem je čelu Zlatibor Lončar. Međutim, pitanje zbog čega pseudonimizovani podaci o novozaraženim osobama na dnevnom nivou nisu objavljeni od 10. juna, naišlo je na zid ćutanja.
Isto pitanje javno su postavljali i građani, međutim odgovora i dalje nema. Moderator na Portalu otvorenih podataka, koji je dotad uredno odgovarao na sve komentare posetilaca, jednostavno je prestao da se oglašava. Odgovor na pitanje zbog čega se od 10. juna objavljuju samo podaci o ukupnom broju novozaraženih nisu imali ni članovi Kriznog štaba, ali su neki od njih krivicu nevešto pokušali da prebace na IT sektor.
Ovih dana pojedini beogradski mediji objavljuju nezvanične podatke po gradovima, bez izvora.
Komentari 15
Nikola
M.A.Pulmolog.
B
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar