Srbija mora da pronađe alternativu termoelektranama na ugalj, potrebno razmotriti nuklearnu energiju

Srbija mora da pronađe alternativu termoelektranama na ugalj, pa je krajnje vreme da razmotri uvođenje energije iz nuklearnih kapaciteta u "energetski miks", poruka je sa današnjeg naučnog skupa "Uloga nuklearne energetike u energetskoj tranziciji" u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti (SANU).
Srbija mora da pronađe alternativu termoelektranama na ugalj, potrebno razmotriti nuklearnu energiju
Foto: Pixabay
Profesor beogradskog Fakulteta za fizičku hemiju u penziji Šćepan Miljanić naglašava da je nuklearna energija "na lošem glasu" još od bombardovanja Hirošime i Nagasakija, odnosno incidenta u Černobilu, iako su okolnosti danas drastično promenjene.
 
On je naglasio da nema razloga za "radiofobiju" pošto  korišćenje nuklearne energije raste u Evropi i svetu, pre svega zato što je njena proizvodnja ekološki prihvatljiva.
 
"Što se Srbije tiče, mogućnost korišćenja te energije svodi se na razmatranje mogućnosti za izgradnju nuklearne elektrane, odnosno pridruživanja nekoj drugoj zemlji na takvom projektu. Kakva god odluka da bude doneta, treba imati u vidu da njena proizvodnja ne stvara efekat staklene bašte, a u budućnosti će sigurnost proizvodnje biti gotovo apsolutna", smatra Miljanić.
 
Akademik Zoran Petrović naglasio je da čak ni cena nuklearnih kapaciteta više ne predstavlja prepreku za države koje su donele ozbiljnu i dugoročnu odluku da iskoriste potencijale nuklearne energetike.
 
"U Jordanu je 2016. pušten u rad novi, 'školski' reaktor snage 6,5 megavata, koji odgovara onome u Vinči. On je proizveden u Južnoj Koreji i služi za obuku kadrova, a ukupni troškovi nabavke i instalacije su oko 130 miliona dolara, rekao je Petrović i podsetio da je nabavka i osposobljavanje reaktora u Vinči bivšu Jugoslaviju koštala oko 100 miliona dolara.
 
On, međutim, upozorava da Srbija više ne raspolaže neophodnim kadrom, da je obrazovanje stučnjaka za nuklearnu energetiku "zamrlo" i da se u našoj državi pokazalo da se donošenje odluka čak i u tako osetljivim oblastima poput energetike donose "na kratak rok i uz uvažavanje interesa užih grupa.
 
Na skupu je, onlajn putem, učestvovao i predstavnik Međunarodne agencije za nuklearnu energiju  Stefano Monti, koji je podsetio da je pitanje korišćenja nuklearnih kapaciteta utoliko aktuelnije, kada se ima u vidu da milijardu ljudi širom sveta nema pristup električnoj energiji, a da još toliko nema pristup zdravstvenim uslugama zbog "energetskog siromaštva".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Smrdijestina

    02.11.2020 18:41
    @G pen
    What this button do, bolan?
    Buuummmmmm.....
  • Pera kojot super gen

    02.11.2020 17:22
    Mapetovci iz SANU
    Lepo je videti da SANU daje znake zivota, samo je zalosno sto se znakovi zivota javljaju samo kada neki lobi pusti finansijsku inekciju. Kamo srece da je interes drustva vodilja a ne licni interes i hononorar za javno zagovaranja gluposti. Energetska efikasnost u oblasti energetike i razbijanje monopola putem reforme distributivnog sistema bilo bi nesto sto bi covek ocekivao da cuje kao plan od tolikih titula, kad ono nista pametno.
  • G pen

    02.11.2020 16:49
    Jeste li vi normalni da date srbinu i to jos prekodrinskom nuklearku u ruke?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija