Koje profesije u Srbiji najranije idu u penziju?

Beneficirani staž u Srbiji imaju radnici nekoliko profesija, a kako su rekli iz PIO Fonda, reč je o značajnije većem broju od 10.
Koje profesije u Srbiji najranije idu u penziju?
Foto: Pixabay
U Srbiji, on podrazumeva uvećane doprinose za PIO, raniji odlazak u penziju i duže korišćenje penzije u odnosu na ostale penzionere, piše Telegraf.
 
Postoje poslovi, odnosno radna mesta, na kojima je rad naročito težak, opasan i štetan po zdravlje i pored toga što su primenjene sve opšte i posebne mere zaštite na radu kao i radna mesta na kojima je obavljanje profesionalne delatnosti ograničeno navršenjem određenih godina života ili na kojima zbog prirode i težine posla fiziološke funkcije opadaju u toj meri da onemogućavaju dalje uspešno obavljanje profesionalne delatnosti.
 
Kako objašnjavaju iz Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, u zavisnosti od težine posla, opasnosti i štetnosti za zdravlje, kao i preduzetih mera zaštite na radu zavisi i koeficijent uvećanja staža osiguranja. Godina se računa kao 14, 15, 16 ili 18 meseci.
 
Pri tome, staž osiguranja se računa sa uvećanim trajanjem samo pod uslovom da je lice efektivno radilo na tim poslovima najmanje 10 godina (za starosnu penziju), odnosno pet godina (za invalidsku penziju).
 
Pravo na beneficirani radni staž nemaju samo zaposleni kojima poslodavci uplaćuju doprinose, već i oni koji sami sebi plaćaju radni staž, pod uslovom da se utvrdi da su zaista radili teške i opasne poslove koji su zakonski obuhvaćeni beneficijom, objašnjavaju u PIO fondu.
 
Beneficirani staž kod nas se vezuje za zaposlene u vojsci, policiji, kao i delatnostima kao što su poslovi u rudnicima, crnoj i obojenoj metalurgiji, proizvodnji i preradi nafte, hemijskoj industriji, namenskoj proizvodnji, gumarskoj industriji, farmaceutoskoj industriji, proizvodnji električne energije.
 
Kako se računa beneficirani staž? I koliko ko može da dobije?
 
U PIO fondu ističu za taj portal da treba praviti razliku između opštih uslova za penzionisanje od povoljnijih uslova za penzionisanje, kao i između opšteg obračuna penzije koji se primenjuje za veliki broj osiguranika od povoljnijeg obračuna penzije koji se primenjuje za određene kategorije osiguranika.
 
Povoljniji uslovi za ostvarivanje prava predviđaju da lice može ostvariti pravo na starosnu penziju, u zavisnosti od poslova koje obavlja i u okviru kog organa ih obavlja, i to:
 
- MUP, MSP, BIA, VBA, VOA, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija, Poreska policija, Vojska Srbije (u 2020. godini sa navršenjem 55 godina života i 24 godine staža osiguranja od čega 14 godina efektivno provedenih na radnim mestima na kojima se staža osiguranja računa sa uvećanim trajanjem),
 
- podoficir i oficir u Vojsci Srbije (53 godine života i 40 godina penzijskog staža),
 
- pukovnik u Vojsci Srbije (54 godine života i 40 godina penzijskog staža),
 
- pripadnici specijalnih jedinica BIA, VBA i VOA (53 godine života i 20 godina efektivno provedenih na određenim specifičnim poslovima u specijalnoj jedinici) i
 
- ostali policijski službenici (60 godina života i 25 godina života od čega 15 godina efektivno preovedenih na radnim mestima na kojima se staža osiguranja računa sa uvećanim trajanjem).
 
Povoljniji obračun penzije se vrši prema navršenom stažu osiguranja i zaradama počev od 1996. godine, pri čemu se tako obračunata penzija uvećava za 20 odsto, pod uslovom da ta lica imaju navršenih 55 godina života i najmanje 24 godine staža osiguranja, piše Telegraf.
 
Koliku će imati penziju
 
Trenutno, prosečna penzija u Srbiji koja iznosi 27.700 dinara, a biće povećana za najmanje 1.662 dinara. Novo povećanje od šest odsto, kako je najavljeno, treba treba očekivati sa januarskom penzijom.
 
Od 2021. će umesto 10.000 dinara penzioneri primati 600 dinara više, dok će oni sa najvećim primanjima (iznad 100.000) imati uvećanje od najmanje 6.300 dinara.
 
Penzioneri čija su mesečna primanja 35.000 dinara treba da računaju na povišicu od 2.100 dinara, a oni sa penzijama od 50.000 dinara na povećanje od 3.000.
 
Penzije će u narednoj godini rasti po švajcarskoj formuli koja podrazumeva usklađivanje primanja naših najstarijih građana sa 50 odsto inflacije i 50 odsto rasta prosečne zarade.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Goca

    26.06.2021 13:50
    Pravo zena na penziju pre 60 g
    Nekada su žene penzionisane sa 55 god sto je i normalno a sada treba da rade do 63 i svake god se dodaju mjeseci a mlada deca sede kuci nemaju posla žene pamet u glavu glasajte da se skrate starosne godine za odlazak zena u penziju Zena je majka domaćica baka Žene glasajmo za svoje pravo !!!!!!!!!!!!
  • Zox

    30.11.2020 14:15
    Rudar
    Rudari su nekad išli sa 20god. Staža a sad više ne a on za 20godina provedenih u proizvodnji više nije kadar da idalje obavi taj posao
  • 9

    03.11.2020 22:14
    pravda
    Šalteruša u mup obradi 24 stranke za 6h rada.Padne li strašni sistem ne rade i po 2 sata i dođite sutra+ džabe odmaranje na Zlatiboru i Kopu.Za svaku grešku sa papirima uvek je kriva stranka.U penziju ide sa max 50 god zbog beneficija

    Kasirka u lindi ,temphu ili metroju obradi 30 stranaka za 1h i radi 8h.
    Osmeh i pozdrav dobar dan uvek i svaka sistem ne pada
    nikad +noćni rad i rad vikendima garantovan
    Rekreacija trčanje za zadnjim BUS-om Ili BAS-om u 24.00.
    Reklamacija nema, a manjak u kasi ide iz njenog džepa.
    U penziju ide kad umre.

    Pravedno nema šta.

    Živijo švajcarsko -smrdijanski model .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija