Posle ubistva timovi za pomoć u Dečijem selu
U Dečijem selu su formirani timovi koji se bave prevazilaženjem stresa i kod dece i kod zaposlenih, nakon ubistva kuvarice u toj ustanovi. Štićenici su potreseni i plaše se reakcije svojih prijatelja van sela.
Psiholog Saveta Jokanović kaže da je sa momkom koji se tereti za ubistvo i njegovom braćom razgovarala po prijemu u Dečije selo, ali da nije registrovala nikakvo patološko ponašanje. Navodi da je on sa zaposlenima imao odnos pun uzajamnog uvažavanja i poštovanja i da je i za nju to što je uradio veliki šok.
Štićenike Dečijeg sela dva puta mesečno posećuje stručni konsultant iz Instituta za psihijatriju Kliničkog centra Vojvodine. "Dečaka sam pregledala 2007. godine kada je imao problema sa noćnim mokrenjem. Nakon toga kod njega nisu pronađeni problemi psihijatrijske prirode koji bi uslovljavali moje dalje uključivanje u njegov tretman", rekla je za RTV Svetlana Ivanović Kovačević iz Instituta za psihijatriju. Prema njenim rečima, psihijatar reaguje isključivo na preporuku osoblja koje je u svakodnevnom dodiru sa decom. Ona dodaje da psihijatar u Dečijem selu ima sve više posla zbog dece koja su pre dolaska u tu ustanovu zlostavljana, a da je nekad to jedino rešenje, jer ih hraniteljske porodice često ne prihvataju.
Štićenik Dečijeg sela S.M. (17), koji se tereti za ubistvo kuvarice Svetlane Zorić (34) u toj ustanovi za decu bez roditeljskog staranja, saslušan je u sredu u novosadskom sudu. Dežurni istražni sudija, Miroslav Alimpić, kaže za Radio 021 da je saslušanje trebalo da se obavi u utorak uveče, ali je odloženo zbog lekarske pomoći koja je ukazana ovom momku. Alimpić dodaje da je štićeniku Dečijeg sela i pre saslušanja određen pritvor od mesec dana, te da će optužnica biti podignuta nakon pripremnog postupka: "To je adekvatno istrazi za punoletne. U maloletničkom postupku, to se zove pripremni postupak, gde će biti saslušani svi svedoci i određena potrebna veštačenja".
Promenio se nakon posete majke?
Zaposleni pričaju da je mladić otišao do kuhinje da nešto donese, a nakon desetak minuta se vratio u svoju kuću krvavih ruku i rekao da je ubio kuvaricu. Njegov stariji brat S.M. (21) kaže da su mu neshvatljivi motivi zločina. "On je najbolji čovek od nas trojice. On je najtolerantniji, najmirniji, najpošteniji. Često sam govorio njemu i srednjem bratu da ne smeju da dozvole drugoj deci sa kojom žive u kući da budu bezobrazni", priča za 24 sata S.M. koji sa braćom u Dečjem selu živi 12 godina. Otac im je umro, a majka ih je ostavila.
Prema nezvaničnim informacijama, majka je nedavno došla u posetu deci. Obišla je braću, ali iz nepoznatog razloga njega nije htela da vidi. Oni koji ga poznaju kažu da je od tad počeo neuobičajeno da se ponaša i da ostavlja poruke čudne sadržine na svom Fejsbuk profilu.
Mladić je kuvarici naneo nekolika uboda nožem dugim 26 centimetara, nakon čega je oružje bacio. Na rukama je imao povrede, tako da postoji mogućnost da je nakon zločina hteo sebi da naudi.
Sedamnaestogodišnjak je, prema rečima zamenika direktora Vidoja Radulovića, bio jedan od najprimerenijih štićenika u Dečijem selu, redovan đak srednje mašinske škole i neposredno pre incidenta pomagao je svom vaspitaču. "U jednom trenutku došao je kod vaspitača krvavih ruku i saopštio je da je ubio kuvaricu", rekao Radulović. Zamenik direktora Dečijeg sela napomenuo je da je ovo prvi incident takve vrste od kada postoji ova ustanova.
Telo ubijene kuvarice preneto je na Institut za sudsku medicinu u Novom Sadu, a više detalja ove tragedije biće poznato nakon veštačenja.
Komentari 40
bivsi sticenik P.I
Dobrila
2.Takodje nemas prava da ga nazivas "Ubicom" jer niko jos nezna sta se tacno desilo i ko je koga napao. A za Fejzbuk profil, u kom ti veku zivis i sta pricas gluposti ko danas nema profil na F.B i nezna sta je kompijuter!
Iskreno saucesce porodici stradale
sticenica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar