Obeležava se Dan primirja u Prvom svetskom ratu

Srbija i svet danas obeležavaju Dan primirja u Prvom svetskom ratu u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada je u francuskom gradu Kompjenu potpisano primirje i okončan Prvi svetski rat.
 
Primirje je potpisano u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, stupilo je na snagu u 11 sati i bilo je na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine.
 
U Srbiji je ovaj dan prvi put obeležen 2012. godine.
 
U okviru centralne državne ceremonije obeležavanja 11. novembra, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević, u ime Vlade Srbije, položiće venac na Spomen - kosturnicu branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu, najavilo je resorno ministarstvo.
 
Vence će položiti i predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić, delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Grada Beograda, Udruženja za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, kao i predstavnici diplomatskog kora.
 
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas će, povodom Dana primirja, uručiti odlikovanja zaslužnim pojedincima i institucijama koji su se istakli tokom borbe na suzbijanju kovida-19.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • B

    11.11.2020 07:50
    Par zapazanja
    Obrenovici su 1903 pobijeni uz parolu "Ujedinjenje ili smrt". Period 1903-1914 obelezilo je ubrzano naoruzavanje Srbije i pripreme za ratove, prvo Balkanske, a onda sukob sa Austro-ugarskom. Niko nije smeo da pita "Crnu ruku" zasto je pobila stotine ljudi u maju 1903, ko je pitao, progutao bi ga mrak.
    Svejedno, Srbi danas taj period slave kao zlatno doba demokratije, a posle se iscudjavaju ko ih je "ugurao" u Jugoslaviju. Pasic se izrugivao Hrvatima, a Pavle Karadjordjevic im je dao vise no sto su mogli sanjati.
    Da li zivoti 1.3 miliona gradjane Srbije izginulih u I sv. ratu vrede koliko bolesne ambicije Karadjordjevica koji su Srbiju toliko utopili u Jugoslaviju da po teritorijalnom uredjenju iz 1939 nije postojao ni jedan entitet koji bi makar podsecao na Srbiju, a postojale su ogromna Banovina Hrvatska, kao i banovine koje su odogovarale Makedoniji, Sloveniji i Crnoj Gori?
    Samo pitam.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija