Za jutjuberom "FamilijoBe" nije raspisana Interpolova poternica, osuđen zbog četiri stabljike kanabisa na tri godine zatvora

Za Nišlijom Markom Arsićem, koji je komičnim klipovima i uzrečicom "familijo" na društvenim mrežama stekao veliku popularnost, nije raspisana Interpolova poternica.
Da li mu ona, zbog zatvorske kazne od tri godine, dosuđene zbog gajenja 4 stabljike kanabisa i tablete ekstazija u njegovom stanu preti - nema zvanične potvrde.
 
Njegovog imena na Interpolovom spisku nema, a Južne vesti zbog državnog praznika ni iz jedne institucije koja učestvuje u proceduri raspisivanja takve poternice nisu saznale da li je ona započeta ili do kog se koraka stiglo.
 
Presudom Višeg suda marta 2017. godine Arsić je proglašen krivim za neovlašćenu proizvodnju i stavljanje u promet opojniih droga, zbog čega je osuđen na tri godine zatvorske kazne. U obrazloženju presude piše da je pored Nišave u Donjoj Vrežini gajio 4 stabljike kanabisa, od kojih je proizveo 105,55 grama sušene materije, a u stanu mu je pronađena i jedna tableta ekstazija teška 0,03 grama.
 
Arsić više ne živi u Nišu, a da li je uopšte i započeta procedura da se pronađe i privede na izdržavanje presuđene kazne nema potvrde iz nadležnog sudskog odeljenja za izvršenje zavodskih sankcija.
 
Kako Južne vesti saznaju od pravnika, do raspisivanja Interpolove poternice potrebno je da bude pokriveno više koraka i postoji takozvana gradacija. Za optužene sa prebivalištem u Nišu, sve počinje od Odeljenja za izvršenje krivičnih sankcija. Nakon što optuženi odatle dobije poziv za izdržavanje zatvorske kazne, njemu se ostavlja i mogućnost za njeno odlaganje. Ako se utvrdi da nije na adresi, šalje se naredba za privođenje. Ako policija ne pronađe i ne privede optuženog, sud donosi naredbu, a policija raspisuje poternicu koja važi za državu u kojoj se izdaje.
 
Nakon što se utvrdi da se optuženi ne nalazi u zemlji, poternica se dostavlja odeljenju Interpola i odobrava u njegovoj centrali. Kako se od informacije o presudi došlo do Interpola novinar Centra za istraživačko novinarstvo Stefan Marković nema objašnjenje.
 
"Simptomatično je da su Arsiću tabloidi već prilepili Interpolovu poternicu, iako ona de facto ne postoji, što je lako proverivo na njihovom sajtu. Međutim, ovog puta nije problem samo u tabloidima, već i u tome što su ozbiljniji mediji preneli vest u kojoj piše da Arsiću "preti" međunarodna Interpolova poternica, ne pozivajući se ni na jedan jedini izvor. To je kao poternica, a nije poternica", kaže Marković.
 
Smatra i da prostor koji su mediji posvetili Arsiću ne odgovara težini njegovog krivičnog dela, a zbog drugih presuda u vezi sa narkoticima kritkuje i pravosuđe.
 
"Svako ko je kršio zakon, trebalo bi da odgovara za to. Ali ako stavimo na jedan tas Arsićevih 100 grama marihuane i jedan ekstazi, za šta je osuđen na tri godine zatvora, a na drugi tas Darka Šarića sa gotovo šest tona kokaina švercovanog preko okena, za šta je dobio 15 godina zatvora, onda vidimo jednu tužnjikavu sliku srpskog pravosuđa i borbe protiv organizovanog kriminala o kojoj se toliko govori", dodaje Marković.
 
Arsiću su danas posvećeni brojni naslovi, ali i brojni komentari na društvenim mrežama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Stefan

    13.11.2020 19:14
    Idiotska država.
  • Zmaj

    12.11.2020 18:16
    Brabaa
    Ma sve to je na brabuuu
  • Srbija

    12.11.2020 17:26
    Srbija
    Auuu, koliko branitelja Jovanjice, Sarica, malog od Mitrovica... i ostalih pravih kriminalaca.
    Pa sta je ovo pravoslavna, botovska braco i sestre???
    Za Boga ne znate?
    Ali zna Bog za vas, i svakom prema zaslugama...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Treba li nam lustracija?

Pre četiri meseca Ekološki ustanak predao je Skupštini Srbije predlog Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava poznatom kao Zakon o lustraciji.

Programeri ponovo najplaćeniji

Programeri su ponovo najplaćenije zanimanje u Srbiji, pošto je njihova prosečna februarska neto plata iznosila 288.617 dinara, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.