Kućno lečenje može da bude rizično ukoliko zaraženi živi sa porodicom, u malom prostoru. Zato je bitno imati na umu određene preventivne mere koje mogu da pomognu da se mogućnost zaraze svede na što manju, a da izlečenje prođe što brže i lakše.
Ovo su saveti epidemiologa i drugih stručnjaka "Batuta" i Instituta za javno zdravlje Vojvodine u vezi sa boravkom zaraženih sa blagom kliničkom slikom kod kuće.
Pre svega, izolacija je vrlo bitna, pa članovi porodice sa simptomima disajnih infekcija trebalo bi da borave u zasebnoj sobi. Tu sobu trebalo bi redovno provetravati. Zaraženi ne smeju da izlaze napolje - da idu do prodavnice, na posao, u javni prevoz, da se kreću u krugovima prijatelja. Za sve što je potrebno obaviti mimo kuće angažovati člana porodice ili prijatelje.
Svi, a naročito zaraženi, treba da često peru ruke i umivaju lice. Preporučuje se zaraženima da nose masku kod kuće, a ukoliko nemaju masku, može da posluži i pamučna atlet-majica. Nju treba prati kao beli veš - na 90 stepeni. Kad perete ruke, brišite ih papirnim ubrusima, a koliko možete izbegavajte peškire. Ukoliko ste "osuđeni" na peškire, perite ih.
Kretanje po kući nije preporučljivo i treba da bude svedeno na minimum. Pazite da se, kao zaražena osoba, ne približavate članovima porodice i ne dovodite ih u opasnost od zaraze.
Epidemiolozi savetuju da se za zaražene odvoji poseban pribor za jelo i da se ne meša sa drugim priborom tokom lečenja. Pribor treba detaljno oprati vrelom vodom i deterdžentom nakon upotrebe i kasnije ponovo koristiti taj pribor.
Dezinfekcija u sobi u kojoj boravi zaraženi član porodice jako je bitna. Treba svakog dana brisati sve podloge koje se dodiruju: ivice kreveta, noćni ormarići, vrata, podovi... Stručnjaci preporučuju da budete vrlo detaljni - da prvo podloge pređete sredstvom za čišćenje, a potom i dezinfekcionim sredstvom koje sadrži 0,5 odsto nаtriјum-hipоhlоritа. Uradite koliko možete da održite higijenu na što boljem nivou.
O zaraženom članu porodice ne treba da se staraju svi zdravi ukućani. Koliko je moguće treba ograničiti broj kontakata, a preporuka je da o bolesnom brine član porodice sa jakim imunitetom, koji nema hronične bolesti. Članovi porodice u kontaktu sa zaraženim moraju da nose maske.
Maske menjajte često, kao što biste radili i prilikom boravka napolju.
Kućno lečenje treba da traje sve dok se zaraženi skroz ne oporavi. Poželjno je produžiti nekoliko dana lečenje i kad nema simptoma, a ukoliko postoji mogućnost za to.
Oduću koju nosi zaraženi član porodice prati na 90 stepeni.
Pazite da se smeće koje nastaje odlaže što pažljivije, u posebne kese.
Kućnu izolaciju prekidate tako što ćete o tome obavestiti lekare u respiratornoj ambulanti, koje ćete telefonom upoznati sa svojim simptomima. Ove i ostale opšte informacije saznajte u našem tekstu
OVDE.
Komentari 8
Alex
Svako dobro.. Ostanite negativno
NezavisniVojvodjanin
Jarmilo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar