Ističe da se "svakako zakasnilo sa merama", jer je još od 6. novembra medicinski deo Kriznog štaba predlagao restriktivnije mere, ali da sa druge strane postoji ozbiljna argumentacija, u vezi sa ekonomskim aspektom mera. Na pitanje kada će se videti posledice toga što se nisu poštovale epidemiološke mere tokom sahrane patrijarha, Kon je rekao - počeće za otprilike oko sedam dana.
"Katastrofalno znači da vi praktično nemate u ovoj situaciji gde da smestite ljude... Katastrofalno je i što se neprekidno povećava kako broj umrlih, tako i registrovanih obolelih. Beograd se tu malo izdvaja. Rano je još govoriti o sigurnom zaravnjenju, ali do nekog zaravnjenja je došlo", rekao je Kon u Danu uživo.
Na pitanje da li se zakasnilo sa merama kao što to smatraju Ujedinjeni protiv kovida, on ističe da se "svakako zakasnilo".
"Još od 6. novembra medicinski deo Kriznog štaba je predlagao restriktivnije mere. S druge strane postoji ozbiljna argumentacija u vezi sa ekonomskim aspektom... Kada se neke mere ne prihvate od strane celog Kriznog štaba, to je jednostavno tako, svako nosi svoj deo odgovornosti", kaže Kon.
Kaže da je na današnjoj sednici Kriznog štaba doneta jedino odluka u vezi sa školama i vrtićima, i da nije bilo reči o zatvaranju uslužnih delatnosti, za šta se isto zalaže medicinski deo štaba.
"Tražili smo zatvaranje, ne u 18, već u 17 časova, sa mnogo masovnijim zatvaranjem", ističe Kon.
Na pitanje kako izgleda njegov razgovor sa političkim delom Kriznog štaba, on kaže da on insistira da se shvati ozbiljnost situacije.
"Ali, treba shvatiti da su argumenti na to isto tako veoma jaki argumenti, vezani su za ekonomski aspekt. Imate ogroman broj ljudi koji bi trebalo da potpuno budu izbačeni iz poslovnih mogućnosti rada", navodi Kon.
Na pitanje zašto više nema konferencija za novinare posle sednica Kriznog štaba, kaže da to nije pitanje za njega, "jednostavno ne znam da vam odgovorim", naglašavajući da su svi medicinski članovi štaba veoma angažovani tokom epidemije.
Komentari 51
Nemanja
Salamander
zaboravili? Googlajte.
Podbarac
- Zaraza je stvarna - da l' je pobegla iz epruvete ili je neko jeo supu sa ovim ili onim ili je nešto mutiralo samo od sebe - nije bitno: Sad je tu, pa je tu - teli-ne hteli, verovali ili ne.
- Zaraza je mnogo "zaraznija" od bilo čega znanog - virus je nenormalno stabilan i dugovečan, a dovoljno ga je jako malo da pokrene infenkciju. A kad krenu simptomi, niko ne zna da l' će samo kao kijavica po-sata ili na respirator sutra...
- Zaraza jeste smrtonosna: Ovi koji gledaju procenat smrtnosti kako pada, trebju da sačekaju par nedelja do mesec dana - a kada će nažalost mnogo koji su sada sa kisoenikom ili na respiratoru podleći.
Znači, mi nismo genetski supermeni i obaška sveta - statistika kaže 2-5% od obolelih - kod rizičnih grupa i preko 20%... i to je to. Samo je pitanje vremena kad će da brojevi budu takvi i kod nas.
Jedini spas jeste vakcina. Ona koja deluje. Da zaštiti godinu-dve, dok se ne nađe trajno ili trajnije rešenje. A do tog rešenja, navikavajte te se na ovu novu stvarnost.
Ljudi, komšije shvatite - nema više nazad! Svet se promenio i nema nazad na staro. Možda če naši praunuci da žive nanovo bezbrižno i bez "distanci" i "maske", možda se to desi i pre - ali čisto sumnjam.
Sve sam valjda sad kaz'o. Sretno. Tolko.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar