Uskoro kraj suđenja Šešelju

Sudski proces protiv Vojislava Šešelja, pred Haškim tribunalom, mogao bi ubrzo da bude okončan.
Sudski proces protiv Vojislava Šešelja, pred Haškim tribunalom, mogao bi ubrzo da bude okončan.

Pretresno veće Haškog tribunala odbilo je danas četiri od pet uslova koje je optuženi Vojislav Šešelj, početkom maja, postavio za izvođenje dokaznog postupka odbrane, a lider radikala je u maju naglasio da neće izvoditi dokaze odbrane ako mu ti uslovi ne budu ispunjeni.

Protiv Šešelja se vodi proces po optužnici za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, 1991-93.

Sudije su Šešelju ostavile mogućnost da u roku od šest nedelja po dobijanju današnje odluke na srpskom jeziku, dostavi veću spisak
svedoka odbrane koje namerava da navede. Ukoliko on to ne bude učinio, biće zakazane završne reči.

Veće je delimično usvojilo samo Šešeljev zahtev da mu budu vraćeni dokumenti koje mu je tužilaštvo 2005. greškom bilo poslalo, a zatim oduzelo.

Ostala četiri uslova u vezi su sa statusom njegovih pravnih savetnika Zorana Krasića i Borisa Aleksića, finansiranjem odbrane i prevodom njegove dve knjige na engleski jezik, sudije su odbile.

Odluku kojom su Šešeljevi uslovi odbijeni pretresno veće je donelo jednoglasno, ali je predsedavajući sudija Žan Klod Antoneti izdvojio svoje mišljenje.

Kao prvi uslov, Šešelj je tražio da se njegovom pravnom savetniku Zoranu Krasiću vrati pravo uvida u poverljive dokumente, kao i da mu se dozvoli da prisustvuje iskazima zaštićenih svedoka.

Odbijajući zahtev, veće je podsetilo da je Krasiću dalo pravo da bude u sudnici i pomaže Šešelju za vreme izvodjenja dokaza odbrane.

Šešelj je, kao drugi uslov, zahtevao da Tribunal obustavi disciplinski postupak protiv njegovog drugog pravnog savetnika Borisa Aleksića, koji je, kako je rekao, sudski sekretarijat pokrenuo pred komorom branilaca. Pretresno veće ocenilo je da postojanje disciplinskog postupka zbog kršenja pravila ponašanja člana tima za odbranu ne narušava Šešeljevo pravo na pravično suđenje.

Lider Srpske radikalne stranke je, kao treći uslov, postavio da njegovim pravnim savetnicima bude isplaćeno 1,3 miliona evra za dosadašnji rad. Veće je odbijajući zahtev, podsetilo da je u oktobru prošle godine odlučilo da Tribunal plaća Šešeljevoj odbrani pola uobičajene sume koja se isplaćuje advokatima drugih optuženih koji nemaju novca da sami plaćaju odbranu.

Kao četvrti uslov, Šešelj je zatražio da mu bude dostavljena dokumentacija o tome zašto je tužilaštvo 2005. godine zatražilo da protiv njega bude pokrenut postupak za nepoštovanje suda i odluka kojom su sudije taj zahtev odbile. Pretresno veće utvrdilo je, međutim, da Šešelj nije pružio valjane argumente zbog kojih bi se ti dokumenti obelodanili odbrani.

Takođe, optuženi je zahtevao i da mu budu dostavljeni dokumenti koje mu je tužilaštvo, krajem 2005, greškom poslalo, a potom, kako je
sugerisao, nasilno oduzelo.

Kao peti uslov bez čijeg ispunjenja neće izvoditi dokaze odbrane, Šešelj je naveo prevođenje na engleski jezik njegovih knjiga "Ideologija srpskog nacionalizma" i "Rimokatolički zločinački poduhvat veštačke hrvatske nacije". Veće je u odluci navelo da je prevode tih knjiga na engleski, Šešelj dobio 13. maja.

Šešelj je u pritvoru Tribunala od 24. februara 2003. godine, kada se dobrovoljno predao odmah po podizanju optužnice protiv njega.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija