U saopštenju BCBP se navodi da mišljenje građana Srbije o kosovskom sporu karakterišu suprotstavljeni stavovi - podržavaju dijalog Beograda i Prištine, a ne vide mogućnost suživota Srba i Albanaca, podržavaju sporazume iz Brisela i Vašingtona, ali ne vide korist od njih.
Navodi se da jedna petina građana misli da je krajnji cilj vlasti očuvanje teritorije Srbije u skladu sa Rezolucijom 1244, dok polovina smatra da bi to bio i idealni ishod pregovora.
Istraživanje je pokazalo da se građani ne odriču Kosova, dok u isto vreme žele pomirenje i normalne odnose, ali ne misle da ovakvi pregovori vode tome.
Takođe, polovina građana smatra da sporazum nikada neće biti postignut, a četvrtina da će se to dogoditi u narednih tri do pet godina.
Dve trećine građana smatra da u skorijoj budućnosti neće doći do normalizacije odnosa bez obzira na ishod dijaloga, dok ostatak vidi sporazum kao preduslov za to.
Čak tri četvrtine građana ne bi prihvatilo da kosovski Albanci budu javni zvaničnici u Srbiji ili da budu u braku sa nekim od članova njihove porodice, a dve trećine odbija da im budu nadređeni na poslu.
S druge strane, dve trećine građana bi prihvatilo kosovske Albance kao stanovnike iste države i kao komšije, navodi se u saopštenju.
Komentari 8
Žare
Milan NS
Građani Srbije, odnosno ne oni nego "njihovi izabrani predstavnici" misle još od 1988. godine i evo gde smo
@BulevarEvrope
Na sreću vas niko ništa ne pita ni oko Kosova, a naročito oko Vojvodine.
Vi ste samo 1 glas na izborima i X "komentatora" ovde pod X nadimaka.
Kosovo je otišlo, sve što treba je priznati realnost, postići garancije za Srbe i okrenuti se budućnosti i baviti stvarnim problemima - ekonomijom, korupcijom, primitivizmom, nacionalizmom, zdravstvom, školstvom, Vojvodinom...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar