Zakon o restituciji na jesen
Potpredsednik Vlade za evropske integracije Božidar Đelić izjavio je da očekuje da će Vlada na jesen utvrditi predlog zakona o restituciji i proslediti ga Skupštini Srbije.
"Određeni nacrt zakona već postoji i u toku su konsultacije sa onim političkim strankama koje moraju da daju većinu za taj zakon", rekao je Đelić. Napominjući da ga je predsednik Vlade ovlastio da koordinira izradu zakona, Đelić je rekao da je to bitan propis koji ispravlja istorijsku nepravdu i istovremeno daje veću stabilnost i investitorima.
Prema njegovim rečima, najkasnije do letnje pauze nacrt zakona biće utvrđen u odboru Vlade za privedu i finansije i upućen u široku javnu raspravu. "Tokom leta će teći javna rasprava i na jesen ćemo i usvojiti taj zakon i proslediti ga Skupštini", rekao je Đelić i dodao da je uveren da će ga parlament izglasati.
Komentari 5
Naslednici otimača
Zakupac svoje dedovine
Novac za obeštećenje koga nema, nije ni potreban jer građani kojima je oteta imovina ne žele da ‚‚prodaju‚‚ tu svoju otetu imovinu ni državi ni ovima koji vladaju, ni onima koji ih plaćaju!
Originalni vlasnici samo traže da im se vrati oteta imovina koja postoji u neizmenjenom stanju, u državnom je vlasništvu, nije prodata, njenim povraćajem se nebi ugrozila ničija stečena prava, nebi bile stvorene nove nepravde i nebi bila ugrožena finansijska stabilnost zemlje.
U mnogim drugim gradovima, na osnovu javnih oglasa datih od strane lokalne uprave kojim se ti lokali nude u zakup, naslednici originalnih vlasnika su uzeli u zakup lokale koji su oteti njihovim očevima ili dedovima i sada plaćaju zakupninu za korišćenje imovine koju bi prema zakonima demokratskog sveta mogli da smatraju svojom.
Drugim rečima oni su „svoji na svome“, ali uz plaćanje zakupnine za korišćenje svoje imovine!
Gospoda iz vlasti, moraju priznati da ovako nešto u demokratskoj Evropi ne postoji.
U slučaju da umesto naturalne restitucije i u ovim slučajevima vlast primeni model obeštećenja onda bi ovi građani dobili neko obeštećenje za otetu imovinu, a istovremeno bi plaćali zakupninu za korišćenje te iste imovine.
Drugim rečima oni bi sami sebe obeštećivali!!!!!
Obzirom da se nacionalizacija po definiciji vrši radi ostvarenja predhodno utvrđenih nacionalnih interesa, a da prodaja i rentiranje otete imovine ni po jednom standardu ne može da se svrsta u nacionalni interes, to nema pravnih razloga da se ne izvrši denacionalizacija. Drugim rečima: oteto se nesme prodavati ili rentirati, oteto se mora vratiti!
Vlast mora da zna da u svetu postoje tri zakonita osnova sticanja svojine: kupovina, poklon i nasleđe, sve ovo bez direktne ili indirektne pretnje ili primene sile.
Njihova konverzija prava korišćenja u pravo svojine kao i nameravani prinudni otkup umesto povraćaja otetog nigde u svetu nebi mogli da se svrstaju pod zakoniti osnov sticanja svojine
Aca Banjac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar