U istraživanju je učestvovalo više od 5.000 ispitanika, od kojih je skoro 2.000 bilo iz Srbije, među kojima 40 odsto zaposlenih, 50 odsto nezaposlenih i 10 odsto onih koji se i dalje školuju.
Rezultati ovog ispitivanja pokazali su da je 37 odsto ispitanika iz BiH, koje uglavnom čine nezaposlene osobe koje aktivno traže posao u BiH i regionu, od izbijanja pandemije u nekom trenutku ostalo bez posla, dok taj procenat u Hrvatskoj, Sloveniji i Severnoj Makedoniji iznosi 36 odsto, a u Srbiji je najniži 29 odsto.
Uprkos ovome, većina ispitanika u regionu smatra da je poslodavac adekvatno reagovao na izbijanje epidemije, tako da je 28 odsto ispitanika u BiH reakciju svog poslodavca ocenilo kao odličnu, 47 odsto ih je navelo da je reakcija dobra, ali da je moglo bolje, a 25 odsto nije zadovoljno kako je poslodavac reagovao.
U saopštenju se navodi da su ispitanici kojima je (bio) omogućen rad od kuće po pravilu bolje ocenjivali snalažljivost poslodavca tokom pandemije, a najlošije rezultate su ostvarili poslodavci koji radnicima nisu omogućili rad od kuće, iako im je priroda posla kojim se bave to dozvoljavala.
Rad od kuće nije omogućen za više od 54 odsto ispitanika u regionu, a glavni razlog za to je jer priroda posla to ne dozvoljava, 35 odsto je onih kojima je odobren ovaj način rada, dok je 11 odsto ispitanika moralo da ide na radno mesto, iako se mogao organizovati rad od kuće.
U poređenju sa 2019. godinom, ove godine je pokazan veći strah od gubitka radnog mesta, što pokazuje direktan uticaj koji je pandemija ostavila na mišljenje ispitanika, ocenjeno je u saopštenju Infostuda.
Čak 63 odsto ispitanika iz Srbije odabralo je upravo međuljudske odnose kao jedan od najvažnijih faktora pri izboru poslodavca, na drugom mestu nalazi se iznos zarade (62 odsto), a na trećem mogućnost učenja i napredovanja (42 odsto).
Na pitanje o očekivanoj zaradi, u proseku, ispitanici iz Hrvatske imaju najviša očekivanja - u proseku više od 1.100 evra, a najskromniji su u Severnoj Makedoniji (524 evra). Ispitanici iz Srbije očekuju u proseku 606 evra, a u Bosni i Hercegovini 809 evra.
U Srbiji je 29 odsto anketiranih navelo željeni iznos od 401-500 evra, a 22 odsto je 301-400 evra. Više od hiljadu evra očekuje manje od pet odsto kandidata.
Muškarci imaju viša očekivanja od žena - u proseku se nadaju plati od oko 690 evra, a žene 100 evra manje, oko 590 evra.
Gledano po godinama starosti, najmlađi su najnižih očekivanja, što je i logično, jer su među njima početnici, dok su najstariji zahtevniji, očekujući do 100 evra više u proseku.
Ispitanici sa višom i visokom stručnom spremom u najvećoj meri bi radili u stranim privatnim kompanijama, dok oni sa srednjom stručnom spremom preferiraju "državne" institucije.
U Srbiji je istraživanje sproveo portal "Poslovi infostud", u BiH portal "Moj posao", u Hrvatskoj "Moj posao", Severnoj Makedoniji "Vrabotuvanje", a u Sloveniji "Deloglasnik".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
Singer
a trećina povremeno gleda N1 i Nova S.
Rile
Nebro
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar