Internet preplavljen oglasima za iznajmljivanje boca sa kiseonikom, lekari upozoravaju da je takvo samolečenje opasno

Porastom broja zaraženih korona virusom u Srbiji sve veći broj obolelih je na kućnom lečenju, a internet je preplavljen oglasima za iznajmljivanje koncentratora kiseonika. Lekari upozoravju da je veoma opasno tako nešto raditi na svoju ruku.
Internet preplavljen oglasima za iznajmljivanje boca sa kiseonikom, lekari upozoravaju da je takvo samolečenje opasno
Foto: Pixabay
Iznajmljivanje mobilnih koncentratora kiseonika u oglasima se uglavnom nudi za oko 100 do 120 evra mesečno, uz 100 evra depozita, piše "Blic".
 
Depozit se, kako piše u jednom oglasu, "vraća po isteku iznajmljivanja ukoliko nije došlo do mehaničkih oštećenja na koncentratoru." Prodavac navodi i to da aparat "spada u najtiše koncentratore sa bukom ispod 40 decibela".
 
Takođe, u oglasima se uglavnom ističe da je reč o "aparatima koji se odlikuju vrlo malom potrošnjom električne energije, senzorom za 'čistoću' kiseonika, jednostavnim rukovanjem i održavanjem, malim dimenzijama i savremenim dizajnom."
 
Oni koji žele da kupe električni koncentrator kiseonika za to moraju da izdvoje od 850 do 1.800 evra za polovne, kako prodavci najčešće navode na internet oglasima "svega nekoliko puta korišćene". U slobodnoj prodaji mogu se naći i novi koncentratori za kiseonik, a njihova cena uglavnom se kreće od oko 2.500 evra.
 
Pored toga, prodaju se i mali digitalni pulsni oksimetri kojima se meri nivo saturacije, to jest neinvazivna zasićenost kiseonikom u krvi, koji mogu da se nađu po ceni od 2.000 pa sve do 8.000 dinara.
 
Reč je o "svežim" oglasima za ovu vrstu medicinske opreme, koji su na Internetu posebno buknuli od oktobra do sada.
 
Pulmolog Tatjana Radosavljević kaže za "Blic" da kiseonik jeste lek, ali naglašava da se kod kovid infekcije kiseonik koristi isključivo u bolničkim uslovima, sa protokom koji određuju lekari.
 
"Dakle, nemojte koristiti kiseonik bez indikacije od strane lekara. Merenje saturacije krvi pulsnim oksimetrom ne mora uvek da pokazuje tačnu vrednost. Prst na kojem merite treba da bude suv, topao, bez laka ili gela na noktima. Za to treba određeno iskustvo", napominje doktorka Radosavljević.
 
Kako kaže, kiseonik koji se koristi kada za to nema indikacija ne pomaže, već visoke doze mogu biti vrlo štetne.
 
"Kod pacijenata koji već imaju neku plućnu bolest, mogu da povećaju koncentraciju ugljen-dioksida u krvi, isušuju usta, a sa druge strane, ukoliko je osećaj nedostatka vazduha izazvan lupanjem srca ili visokim krvnim pritiskom možete propustiti lečenje tih bolesti i eventualne komplikacije", navodi doktorka Radosavljević.
 
Ona podseća da, naručujući sa interneta, ne znamo da li je sve ispravno, a problem je i dezinfekcija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ivana

    10.12.2020 19:53
    Videla sam da mnogi prodaju , ako je uz instrukciju lekara sto da ne
  • Рођа

    10.12.2020 19:52
    Неђу за прецедника!
    Неђо побеђује из дана у дан, нема друге него да буде прецедник. Поздрав за господина!
    Кад је систем неуређен или не постоји уопште, морално није нормално, и не треба очекивати друго него да народ плива кад је држава дозволила поплаву.
  • Pravoslavac

    10.12.2020 19:37
    Pustite boce
    Samo redovna molitva i pričest i ne bojte se.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija