On je na današnjoj konferenciji Kriznog štaba Vlade Srbije za novinare rekao da je klinička slika bolesti ista kao što je bila u julu i aprilu, ali su brojke drugačije, "sada je deset puta više" bolesnih i umrlih.
"Za ovaj virus nema leka, samo vakcina može da zaustavi epidemiju. U poslednjih desetak dana imamo ogroman broj novooobolelih i prema tome se i zdravstveni sistem postavlja, tako da smo bili prinuđeni da u poslednjih desetak dana nešto ranije otpuštamo pacijente nego što je bilo predviđeno", naveo je pukovnik Udovičić.
Istakao je da se deo tih pacijenata prebacuje u privremene objekte, poput sajmova i banja, dok se jedan deo upućuje na kućno lečenje.
"Ja sam anesteziolog intenzivista i već osam meseci sam na Karaburmi uz najteže pacijente. Što se tiče kliničke slike sada u odnosu na jul ili april, ona je potpuno ista, samo su brojke različite. Ovo je vrlo teška bolest. Ovakav virus i ovakva epidemija nije postojala verovatno, ono što čovečanstvo pamti, nikad. Ni španska groznica nije bila ovakva. Ceo svet je u katastrofi", rekao je Udovičić.
"Umiru i mladi i stari"
Naglasio je da gledati kako jedan mladi čovek umire ostavlja traume na sve, a najviše na porodicu.
"Umiru i mladi, umiru i stari. Uglavnom umiru stariji zbog mnoštva bolesti koje imaju. Međutim, u odnosu na ove cifre, imamo veliki broj i mladih i starijih koji umiru. Ništa ne možemo da uradimo. Za ovaj virus nema leka", naveo je načelnik bolnice na Karaburmi.
Pukovnik Udovičić je rekao da su mere koje Krizni štab preduzima iznuđene i da su najefikasnije mere nošenje maske, pranje ruku i držanje distance, kao i da virus može vrlo kratko da preživi u spoljašnjoj sredini.
"Ovo je takav virus da mi njemu savršeno odgovaramo. Ja bih opet pozvao mlađu populaciju neodgovornih ljudi koji se ne odazivaju apelima države i ako nemaju milosti prema zdravstvenim radnicima koji već devet meseci rade neprekidno, onda neka bar imaju milosti prema svojim najstarijim ukućanima", kazao je Udovičić.
Istakao je da se uglavnom starije osobe primaju u bolnice i da je tada za mlađe ukućane kasno da im pomognu.
"Apelovao bih na mlade da ne dođu u tu situaciju da zbog neodgovornosti ili ne znam čega još, dovedu u situaciju sebe da ceo život imaju odgovornost za smrt nekog svog najbližeg", naglasio je pukovnik Udovičić.
Prema rečima Udovičića, u bolnici u Karaburmi na lečenju je bilo 15 lekara i rekao je da je najteže lečiti nekoga koga poznajete.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 22
Hahahohohuhu
@Hahahohohuhu
dule
Čitajući komentare imam samo da kažem.... Kako vas nije sramota, vas sve što negativno pišete o ljudima koji se bore za mnoge živote. Nikome od vas ne želim da završite u nekoj od bolnica, i nikome drugome ne želim, ali dozovite se malo pameti! I nemojte svoje frustracije zbog političara da prebacujete na lekare i ostalo medicinsko osoblje!
Vesna, a sa kim se vi svadjate? Evo i ja sam procitao komentare i samo u jednom sam nasao da se prozivaju lekari kolji rade sa pacijentima. Ostalo se ili proziva ovaj konkretan lekar (par komentara) ili se proziva nasa vlast koja je zaista imala prilicno kontradiktorne izjave i poteze tokom citave ove krize. Naravno, ima i komentara u kojima se prozivaju gradjani, tj naravno neki od gradjana.
Ajde da probamo da se resimo te vrlo ruzne navike da pokazujemo svoje znanje (ili mozda lojalnost partiji) tako sto neistomisljenicima repliciramo na izjave koji oni nisu izrekli.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar