Građani pandemiju vide kao pretnju po nacionalnu i ljudsku bezbednost, ali su podeljeni po pitanju kako je kriza uticala na njihov svakodnevni život.
Polarizacija je vidljiva u odnosu na nivo poverenja u institucije države, pa su građani iskazali najviše poverenja u zdravstveni sistem, dok su poverenje u predsednika Srbije i Krizni štab podeljeni.
Trećina građana Srbije veruje da je pandemija uticala na kvalitet demokratije u Srbiji, a od tog broja, 29,3 odsto smatra da je došlo do erozije demokratije, približno isti procenat smatra da su odluke nadležnih institucija ugrozile demokratiju, dok skoro četvrtina smatra da je sva vlast u rukama jednog čoveka.
Veliki broj građana (oko 70 odsto) vidi Kinu kao najvećeg finansijskog i humanitarnog donatora za vreme pandemije.
Poverenje u vakcinaciju ima 41 odsto građana
Jedno drugo istraživanje pokazalo je da poverenje u vakcinaciju protiv kovida-19 u Srbiji ima 41 odsto građana, dok 56 odsto njih nema poverenje u vakcinu.
To je rezultat ankete javnog mnjenja organizacije Globsek (GLOBSEC) sprovedene u devet zemalja centralne Evrope i zapadnog Balkana, u kojoj je učestvovalo više od 1.000 ispitanika iz svake od tih zemalja.
Oko 38 odsto svih ispitanika misli da je obolelih od kovid-19 manje nego što to prikazuju njihove vlade, a 34 odsto svih ispitanih smatra da je kovid-19 "lažna" bolest.
Da je korona virus namerno stvoren misli 26 odsto svih ispitanika, a 24 odsto njih je uvereno da će vakcina biti korišćena za unošenje čipa i kontrolu ljudi. U ove teorije najviše ispitanika veruje u Crnoj Gori - 40 odsto, 38 odsto u Srbiji i 35 odsto u Severnoj Makedoniji, a najmanje u Mađarskoj - 21 odsto i Poljskoj - 24 odsto.
Da je EU najvažniji partner Srbije smatra 18 odsto ispitanika u Srbiji, a 59 odsto njih najznačajnije partnere vidi u Rusiji i Kini. Prema rezultatima istraživanja, da EU uništava nacionalni identitet i vrednosti misli 55 odsto ispitanika u Srbiji, a 42 odsto ne misli tako.
Rusiju kao pretnju doživljava sedam odsto ispitanika u Srbiji, dok 46 odsto njih misli da su Sjedinjene Američke Države (SAD) pretnja. U Srbiji 30 odsto ispitanika misli da je vojska SAD snažnija i tehnološki naprednija od ruske vojske, a 61 odsto da je ruska vojska snažnija i tehnološki naprednija od američke.
Da je demokratija dobar sistem misli 78 odsto ispitanika u Srbiji, dok 40 odsto njih smatra da je dobro imati jakog lidera.
Od ukupno anketiranih 45 odsto njih misli da zapadne zemlje promovišu moralnu iskvarenost i dekadenciju skrivenu iza ljudskih prava.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 32
/
Nemanja
Gusztav
Poenta: uvek je neko drugi kriv za sva nasa s*anja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar