Za prve četiri godine ovog postupka, od ukupno šest posle koliko je postupak zastareo, Prekršajni sud u Beogradu nije preduzeo gotovo ni jednu radnju osim što je ispitao dvoje okrivljenih, a za preostale dve godine je ispitao još samo dva svedoka, navodi Pištaljka.
Postupak je, prema obrazloženju suda zastareo jer nije bilo vremena da se ispitaju dva ključna svedoka, dve bivše pomoćnice direktora Hitne pomoći za nemedicinska pitanja - prva je nova ministarka pravde Maja Popović, a druga je bivša državna sekretarka u Ministarstvu pravde Biljana Pavlović.
Ni jedan od ova dva važna svedoka nikada nije dobio poziv za svedočenje, što sudiju nije sprečilo da obrazloži da presudu nije bilo moguće doneti jer svedoci nisu saslušani.
Prekršajni postupak vođen je protiv bivšeg direktora Hitne pomoći Nenada Ivančevića i načelnice odeljenja za ekonomsko-finansijske poslove Stanojke Saković, a propuste u radu Hitne pomoći utvrdila je 2014. godine Služba za budžetsku inspekciju Grada Beograda, kada je i pokrenula prekršajni postupak. Kontrola budžetske inspekcije je pokrenuta po prijavi uzbunjivača Josifovskog.
Budžetska inspekcija ustanovila je 40 prekršaja za koje je trebalo da odgovora Ivančević i dvanaest za koje je trebalo da odgovara Sakovićeva. Prekršaji su se uglavnom ticali nepravilnosti u finansijskom poslovanju. Kontrola je, između ostalog, ustanovila da nisu bile sprovođene javne nabavke, da je novac trošen preko odobrenog budžeta i bez ispravnih faktura, da je sa blagajne Hitne pomoći uziman novac za službeni put bez dokaza o stvarnim troškovima i bez izdatog naloga za službeni put, te da su usluge hitne pomoći na Bir festu i u Areni pružane po nižim cenama nego što propisuje cenovnik, opet bez faktura.
Budžetska inspekcija utvrdila je i da plate zaposlenima nisu bile obračunate u skladu sa važećim uredbama, te da su radnicima isplaćivane po većim koeficijentima nego što je propisano.
Kako je Pištaljka uvidom u predmet utvrdila, za četiri godine, od 2014. kada je pokrenut postupak pa do 2018. godine, Prekršajni sud nije preduzeo nijednu radnju osim što je ispitao okrivljene. U toku naredne dve godine, sudija Slađana Todorović uspela je da ispita još dva svedoka, šeficu za javne nabavke u Hitnoj pomoći Danijelu Lekić i budžetsku inspektorku Aleksandru Obradović, te da donese rešenje o obustavi zbog apsolutne zastarelosti prekršajnog gonjenja.
Nova ministarka pravde i bivša državna sekretarka u Ministarstvu pravde sa slučajem malverzacija u Hitnoj pomoći povezane su jer su bile na visokim pozicijama pomoćnika direktora za pravna pitanja u Hitnoj pomoći - Biljana Pavlović od 2010. godine do septembra 2012. godine, a ministarka Popović od oktobra 2012. godine do oktobra 2014. godine.
Ceo tekst Pištaljke o tome kako je sud pustio da zastari ovaj slučaj čitajte na
OVOM LINKU.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
Tako je svuda
Novosadjan
Slavica Dokmanovic
Sada su se stvorili uslovi da se okonca postupak i da saznamo da li su opravdane sumnje Dr. Josifovskog za morbidna krivicna dela u Sluzbi hitne pomoci, kako je izneo u krivicnoj prijavi.
Ako Ministarstvo pravde nema nadleznost da kontrolise rad tuzilastva i sudova i da tako utice na tok sudskog spora protiv Dr. Josipovskog, nesporno da Ministarka pravde u mandatu, moze podneti disciplinsku prijavu protiv sudija kojii su vodili predmet u zastaru.
Za pocetak je potrebno da se disciplinski kazni postupajuci sudija ili sudije.
Tako bi se pokrenuo postupak "kontrole rada tuzilastva i sudova, putem dozvoljenih pravnih sredstava - disciplinske prijave". Za gluvog je i komarac muzika. Za nas ostecene to se bi vratilo malo vise poverenja u novoizabrani sastav Vlade.
U navedenom , podrzavam Ministarku pravde.
Slavica Dokmanovic.dipl.pravnik u penziji
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar