Na vrhu liste ponovo je Norveška, koju slede po dve zemlje izjednačene prema vrednosti Indeksa ljudskog razvoja - Irska i Švajcarska, pa Hongkong i Island.
Indeks ljudskog razvoja (HDI) meri prosek dugoročnog napretka u tri osnovne dimenzije razvoja društva - dug i zdrav život, pristup obrazovanju i pristojan životni standard, i prema tom parametru, zemlje su rangirane u nekoliko kategorija - od onih sa niskim do onih sa veoma visokim ljudskim razvojem.
Od zemalja u okruženju Srbije, najbolje je plasirana Slovenija, koja je na 22. mestu, dok su među veoma visoko razvijenim zemljama takođe Hrvatska (43) i Crna Gora (48), kao i Mađarska (40), Rumunija (49) i Bugarska (56).
Kategoriju niže, među visoko razvijenim zemljama su Albanija (69), Bosna i Hercegovina (73) i Severna Makedonija (82).
Prema najnovijem Izveštaju o ljudskom razvoju, očekivani životni vek u Srbiji je 76 godina, građani Srbije završili su u proseku 11,2 godine školovanja, dok mlađe generacije očekuje prosečno 14,7 godina školovanja.
Prema Indeksu multidimenzionalnog siromaštva, koji identifikuje višestruke uskraćenosti u okviru istog domaćinstva u pogledu obrazovanja, zdravlja i životnog standarda, u Srbiji je 0,3 odsto stanovništva, odnosno 30.000 ljudi višedimenzionalno siromašno, dok se u riziku od ulaska u ovu kategoriju nalazi dodatnih 299.000 ljudi, odnosno 3,4 odsto stanovništva.
Kako se navodi, u Srbiji se u poslednjih 30 godina životni vek u proseku produžio za 4,5 godine, a bruto nacionalni dohodak je opao za 0,6 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Neo NSovac
Da dobija penziju tek tako ?!
I još da živi u Srbiji?
Ne ne... Porez na sve preko 72.
Giga Moravac
hahahaha da, skoro smo postali besmrtni poslednjih 30 godina...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar