Počelo podnošenje zahteva bankama za olakšice

Građani i preduzeća od danas mogu da se prijave za olakšice u servisiranju finansijskih obaveza prema bankama.
Počelo podnošenje zahteva bankama za olakšice
Foto: Pixabay
Olakšice se odnose na one koji su izgubili posao u vreme pandemije, poljoprivrednike i preduzetnike sa nižim primanjima i lizing ugovorima, kao i na one koji duže od mesec dana kasne sa otplatom kreditnih obaveza.
 
Nove mere predviđaju zastoj u otplati problematičnih pozajmica sa grejs periodom od pola godine, ali sa ciljanom pomoći najugroženijim klijentima. Kako se kamata u vreme grejs perioda ne naplaćuje, ali ipak obračunava, savet je da klijenti, ako su u mogućnosti, bar nju plaćaju dok miruje otplata kredita.
 
"Nakon prestanka grejs perioda ili te pauze, nastavljaju da plaćaju ratu kredita u istom iznosu ili čak i manja koja je bila prethodna. Neće se rata kao u slučaju prvog i drugog moratorijuma povećavati i na taj način oni će biti u istoj situaciji u kojoj su bili pre grejs perioda", objašnjava direktor sektora u Narodnoj banci Srbije Bojan Terzić.
 
Produžiće se, kaže, rok otplate i tako rata neće biti veća. 
 
Za razliku od prethodnih moratorijuma koji su išli po automatizmu, ovoga puta preduzetnici ili fizička lica koja su u problemu moraće sami da odu u banku i da traže zastoj u otplati koji je sada šest meseci.
 
Banke i davaoci lizinga su obavezni da najkasnije do 22. decembra na svojoj internet prezentaciji i u svojim poslovnicama objave obaveštenje kojim se dužnici informišu o mogućnostima podnošenja zahteva za dobijanje olakšica, kao i o uslovima koje dužnik treba da ispuni.
 
Dužnici koji ispunjavaju propisane uslove, zahtev za dobijanje olakšica banci ili davaocu finansijskog lizinga mogu podneti elektronskim putem ili poštom, kao i u poslovnim prostorijama do 30. aprila sledeće godine. Zbog trenutne epidemiološke situaciju dužnicima se ipak savetuje da zahteve podnose elektronskim putem.
 
U bankama tvrde da imaju para da finansiraju ove mere i da su ovakvi potezi u cilju sprečavanja ličnog bankrota.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn