Ivana Živković iz Agencije za restituciju kaže za Tanjug da će iznosi obeštećenja koji ne prelaze 1.000 evra biti isplaćeni u novcu i to u celosti u 2022. godini. Objasnila je da je to najznačajnija izmena Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju.
"Svim podnosiocima zahteva kojima je pravnosnažnim rešenjima Agencije za restituciju utvrđen iznos obeštećenja do 1.000 evra, taj iznos će dobiti u gotovom novcu, a ne u obveznicima kao sto je do sada bilo predviđeno", rekla je Živković.
Navela je da Agencija rešenja o obeštećenju donosi svakodnevno, a da ona postaju pravnosnažna 15 dana od dana njihovog donošenja, ukoliko nema žalbe na takvo rešenje.
"Broj će se svakako povećavati svakoga dana, jer se svakoga dana rade rešenja i svakoga dana ona postaju pravnosnažna. Nakon pravnosnažnosti rešenja i nakon usvajanja izmena zakona, oko 1.500 lica bi u 2022. mogla da dobiju iznos obeštećenja u celosti ukoliko je do 1.000 evra po podnosiocu zahteva", objašnjava Živković.
Precizirala je da, ukoliko je u jednom rešenju više podnosilaca zahteva, odnosno više zakonskih naslednika bivšeg vlasnika, i ukoliko je za svakog od njih određen iznos do 1.000 evra, svi oni će dobiti taj iznos u gotovom novcu.
Obveznice za obeštećenje bi trebalo da se emituju 2022. godine, a Živković kaže da bi najpre Vlada trebalo da utvrdi koeficijent obeštećenja. Objasnila je da je to zapravo procenat koji se množi sa iznosom obeštećenja i na osnovu čega se utvrđuje tačan iznos obeštećenja koji će korisnik restitucije dobiti.
Navela je i da će nakon pravnosnažnosti rešenja kojim se utvrđuje tačan iznos obeštećenja, biti donet akt Vlade Srbije kojim će se utvrditi ukupan broj rešenja i ukupan iznos obeštećenja.
"Za sva rešenja koja bi postala pravnosnažna do 30. juna tekuće godine, do 30. septembra te iste godine donosio bi se akt Vlade kojim bi se utvrđivao iznos obeštećenja i emisija i način emitovanja obveznica", pojasnila je Živković.
Dodala je da bi se onda naredne godine u odnosu na taj akt Vlade isplaćivale obveznice na rok od 12 godina. Starijima od 70 godina obveznice će se, kaže Živković, isplaćivati u roku od pet godina, a starijima od 65 godina iznos obveznice će se isplaćivati na rok od 10 godina.
Podsetila je da je Agenciji za restituciju ukupno podneto više od 75.000 zahteva za vraćanje imovine, a da je Agencija do sada donela više od 3.000 rešenja o pravu na obeštećenje.
Ona, međutim, objašnjava, da će se možda donositi rešenja za obeštećenje i za one podnosioce zahteva kojima je neka nepokretnost vraćena u naturalnom obliku.
"I u tim rešenjima će se možda donositi rešenja o pravu na obeštećenje, ukoliko je ostala neka nepokretnost koja ne može da se vrati u naturalnom obliku", rekla je Živković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
@KPJ
Петровград
Ви треба свако јутро да љубите слику Вучића и осталих преобучених, менталних, црвених губаваца који доносе овакве понижавајуће одлуке. Ви сте његови и он је ваш, зато и можете да лупетате тако без последица. Ниси ни свестан колико брзо бисте се одрекли те арогантне, злочиначке идеологије.
Milan NS
Odakle si ti, dečko? Mislim, odakle si došao? I da li si se šlifovao uz "Balkanskog špijuna"?
Nećeš mi verovati, ali postoje ljudi koji su ceo svoj život radili zemlju. I to od ujutro do uveče. Imali su vremena i za zabavu, tačno je. Ali ne pre subote.
Onda su oni koji su došli iz ruralnih kamenitih krajeva došli ovamo s oružjem i izmislili tzv. "Agrarnu reformu", odnosno podelu zemlje onima koji nisu imali ništa.
To je podrazumevalo brisanje starih zemljišnjih knjiga i pisanje novih.
Moji su bili jedni od onih kojima je uzimano. Zato to znam.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar