Hotelijeri nemaju analizu ukupnih gubitaka tokom korone, ni naredne godine ne očekuju boljitak

Za zaposlene u turizmu i ugostiteljstvu je iz republičkog budžeta izdvojeno gotovo dve milijarde dinara, a za isplatu još jedne minimalne zarade.
Hotelijeri nemaju analizu ukupnih gubitaka tokom korone, ni naredne godine ne očekuju boljitak
Foto: Pixabay
Kako se ovih dana čulo u javnosti, ukupna pomoć države sektoru turizma od početka pandemije iznosila je oko devet milijardi dinara, a i dalje se razmatraju mere sa kojima bi se poslovanje održalo budući da je situacija krajnje neizvesna.
 
Georgi Genov, direktor Poslovnog udruženja hotelijera i restoratera Srbije Hores, kaže za Politiku da je izvesno da popunjenost gradskih hotela do 1. marta neće prelaziti pet odsto, što ne daje mnogo nade za ovaj sektor. 
 
Kada je reč o planinskim hotelima, i to je neizvesno, jer za sada popunjenost nije velika, a u zavisnosti od novih mera Kriznog štaba može da bude drugačije, eventualno uz neke last minut ponude.
 
"Nezahvalno je komentarisati koliko pristigla pomoć države u stvari pomaže, ali jasno je da nedostaje jedna objektivna analiza o ukupnim gubicima do sada, kako bismo znali koliko je uopšte potrebno novca da bi hoteli opstali. Tek tada bismo znali na čemu smo i da li je ovo do sada samo odlaganje problema", kaže Genov. 
 
Nezvanično, hoteli u Beogradu već sada prave svoje analize o gubicima kako bi doneli odluke da li je bolje da u narednom periodu na šest meseci zatvore hotele, što bi bio svakako manji gubitak od onog što sada beleže.
 
"U nekim normalnim uslovima popunjenost manja od 30 odsto bila bi znak da nema ekonomske isplativosti, ali većina hotela je do sada radila samo kako ne bi izgubila zaposlene, jer u ovom sektoru se dosta ulaže u kadrove i važno ih je zadržati", objašnjava Genov.
 
Sledeća godina, prema mišljenju hotelijera, neće doneti neki boljitak - pre se može govoriti o pukom održavanju poslovanja. Ono što ih brine su, kažu, tekući troškovi koji se nisu menjali bez obzira na to što su poslovanje i prihodi bili na istorijskom minimumu. 
 
Mnoge zanima zašto im se, recimo, nije izašlo u susret sa odlaganjem poreskih obaveza, kao i smanjenjem troškova poput angažovane struje koja hotel od 170 kreveta, na primer, mesečno košta 20.000 do 30.000 evra, porez osamdesetak miliona dinara, gradske takse, odnošenje smeća...
 
Ovo su, kažu, troškovi koje hoteli moraju da plate bez obzira na to što ne rade i to po cenama koje su važile u trenutku kada su radili punim kapacitetom. Nije ovaj sektor jedini koji grca u problemima koje je donela pandemija, ali je, po mišljenju nadležnih, država dala sve od sebe da im olakša te probleme. 
 
Kako je nedavno izjavila Tatjana Matić, ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija, samo donošenje Uredbe o zamenskim putovanjima na početku pandemije spasilo je više od 95 odsto turističkih agencija od sigurnog bankrota, koje su tada imale ugovorene aranžmane u vrednosti od oko 85 miliona evra. Posle ove sektorske mere, turističkim agencijama je stigla pomoć ukupne vrednosti od oko 5,1 milijardu evra, a onda i 150 miliona dinara opredeljenih za subvencije polisa osiguranja.
 
Treba napomenuti i posebne kredite iz Fonda za razvoj za koje je apliciralo 76 preduzeća iz ovog sektora. Tu su i subvencije hotelijerima u iznosu od 350 evra po individualnom ležaju i 150 evra po smeštajnoj jedinici, za šta su izdvojene 1,2 milijarde dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ma hajte

    19.12.2020 09:15
    Smešno
    Zar oni ne rade završni račun, kao i svi ostali? Ne znaju gubitke? Pa kakvi su to privrednici i vlasnici kada ne znaju kako posluju?! Dajte, najviše zarađuju, a "teško" im je. Nismo mi budale, kao što se misli. Pa šta onda ostali da kažu, koji primaju minimalac, a dere ih svakodnevno poskupljenje svega i svačega i nemaju teteke it Kanadae, braću i sestre da im nameštaju poslove i ubiraju reket?
  • Dragan

    19.12.2020 08:59
    Ah
    Ni para privatnim hotelima.Dali ste "dokaz" za otvaranje da imate veliku sumu na račinu u banci za neku lokaciju.Izvoliye trošiti svoj novac za svoj posao.
  • Sosa

    19.12.2020 08:01
    Pa to su najveći muljatori, zato i *nemaju*??? I kad najbolje radi najviše zarađuju, nikom ništa ne plaćaju.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija