Premijerka Ana Brnabić kaže da građanima ne treba 5G mreža, iako su ranije svi državni funkcioneri, uključujući Regulatornu agenciju za elektronske komunikacije, tvrdili da je 5G presudan za privredu Srbije. Stručnjaci za telekomunikacije za
N1 kažu da je pravi uzrok promene planova to što država jednostavno "za sada nema para".
"Naplaćujemo PCR testove dodatnih 3.000 po testu pa ćemo imati za 5G", rekla je premijerka. Nakon što se našalila, objasnila je da Srbija ne zaostaje i da većina evropskih zemalja takođe nije uvela 5G mrežu.
"Posebno je važno napomenuti da građani Srbije u ovom trenutku nemaju nikakvu potrebu za 5G mrežom. Za 5G eventualno ima potrebu naučna zajednica, oni koji koriste superkompjutere za veštačku inteligenciju. Ali, nama kao običnim građanima 5G mreža nije potrebna", smatra premijerka.
Međutim, funkcioneri Vlade su do sada uvek govorili o 5G mreži kao najvećoj razvojnoj šansi, pa je tako doskorašnji ministar zadužen za telekomunikacije Rasim Ljajić izjavio da "nijedna prethodna generacija nije mogla da ima toliki uticaj na privredu i ekonomiju kao 5G tehnologija", dok RATEL u svojim publikacijama navodi da je za privredu presudna 5G mreža.
Novinar portala "Netokracija" Marko Crnjanski navodi za N1 da će strani investitori u budućnosti birati zemlje u kojima imaju pristup 5G internetu.
"Njegova primena nije samo za korisnike koji strimuju i slično, već će se koristiti u industrijama. Recimo operacije mogu da se izvode zahvaljujući 5G mreži. Neko može da bude asistent u operacionoj sali putem 5G mreže", objasnio je Crnjanski.
Vašingtonskim sporazumom Srbija se obavezala da neće kupovati 5G opremu od nepouzdanih dobavljača, što se ocenjuje kao američki pokušaj blokade kineskog Huaveja, kompanije koja je najdalje otišla u razvoju 5G tehnologije. Ipak, profesor tehnološko-metalurškog fakulteta, Petar Đukić, veruje da razlozi za odlaganje licitacije za 5G mrežu nisu politički, već ekonomski.
"Nema para, ali ne samo što nema para trenutno u budžetu, nego nema ni izgleda da se skoro te pare pojave", navodi profesor Đukić za N1.
Instalacija 5G mreže zahtevala bi desetine miliona evra investicija, što, kako kaže, trenutno ne odgovara operatorima.
"Na osnovu svega onoga što smo čuli u kakvom je stanju naša kompanija Telekom, a imali smo prilike da čujemo o njenim vidljivim i nevidljivim troškovima i gubicima, to se ne bi moglo očekivati u ovom momentu", dodao je.
U međuvremenu, Grčka je pustila u rad 5G mrežu u 12 gradova sa brzinom komunikacije od jedan gigabajt u sekundi. Prvi video poziv uz 5G brzini obavili su premijer Micotakis i ministar za inovacije.
Komentari 22
Slucajni Prolaznik
/
ako za njih nema love onda je vreme da pacovi beze kuci, pardon, da napuste brod
7
Ništa loše nema u tome što je odloženo.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar