Kako kaže, odlučeno je da se aukcija za dodelu 5G frekvencija odloži najverovatnije do 2022. godine, a učesnici domaćeg telekomunikacionog tržišta će iskoristiti period do tog trenutka da u potpunosti pokriju teritoriju Srbije.
"Ne radi se o velikom vremenskom odstupanju, ali mislim da je ono, baš kao i svako drugo odlaganje u ovom trenutku na neki način posledica korona virusa i njenog uticaja. Operatori su više puta do sada pokazali da su veoma zainteresovani za novu tehnologiju i da žele da je uvedu, a našoj privredi će zaista biti dobrodošla dostignuća koja pruža 5G, pa ipak očekujem brzo uvođenje potrebne infrastrukture", kaže Reljin za Biznis.rs.
Reljin dodaje da je moguće da je reč samo o preraspodeli finansijskih sredstava za sledeću godinu, koja suštinski dugoročno neće uticati na tehnološki napredak.
Kada je reč o onim ekološko-zdravstvenim, koji najviše i brinu domaće stanovništvo, profesorka Reljin naglašava da su studije sprovedene u evropskim zemljama već davno potvrdile da nema nikakvih bojazni po životnu sredinu i zdravlje ljudi od posledica 5G tehnologije.
"Novije ankete pokazuju da su protivnici 5G mreže među evropskim korisnicima mobilne telefonije u velikoj manjini. Među njima se najvećim delom nalaze oni koji, zapravo, ne razumeju po kom principu ova tehnologija funkcioniše", kaže Reljin, i dodaje da se na nekim svetskim tržištima usluge 5G mreže već uveliko pružaju, i to po istoj ceni kao i 4G, na primer u Sjedinjenim Američkim Državama. "Pored toga, Evropska unija se obavezala da će u njenim članicama što pre da se uvede ova tehnologija, a toj tendenciji će se sigurno pridružiti i naša zemlja", zaključuje Reljin.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Bulevar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar