Dezinformacije su endemski i sveprisutan deo politike na čitavom Zapadnom Balkanu, bez izuzetka, tvrdi ovo telo Evropskog parlamenta, ali dok se o dezinformacijama često raspravlja u kontekstu spoljnih pretnji funkcionisanju demokratije, strani akteri nisu najvažniji krivci u našem regionu, prenosi "
Nova ekonomija".
"Međunarodni akteri igraju relativno malu ulogu u širenju dezinformacija u Srbiji, uprkos tome što je jedan od centralnih distributivnih kanala za transnacionalne dezinformacije u regionu ruski Sputnjik Srbija sa sedištem u Beogradu", navodi se u analizi.
U srpskom medijskom pejzažu dominiraju Srpska napredna stranka (SNS) i predsednik države Aleksandar Vučić, dodaje se u tekstu.
Proteklih nekoliko godina izvestioci Evropskog parlamenta uočavaju pogoršanje kvaliteta medijskog izveštavanja, koje karakterišu povoljno pisanje i nedostatak kritičkog stava prema Vučiću i njegovim saradnicima, dodaje se u dokumentu.
Primarnu ulogu u kampanjama dezinformacija koje sponzoriše država igraju TV stanice, istaknuto TV Pink, i tabloidi, uključujući Kurir, Informer i Srpski telegraf, koji imaju značajan doseg i koriste se za odjek negativne kampanje vladajuće stranke protiv opozicije, pokazuje studija.
Analiza društvenih medija sprovedena za ovu studiju u međuvremenu je otkrila da je niz nacionalističkih publikacija, Nacionalist, Crvene beretke, Intermagazin.rs, Sandžačke, i nekoliko uglednih pojedinaca, uključujući političare i jednog istaknutog ekonomskog analitičara, imalo posebno važnu ulogu u širenju dezinformacija, piše Nova ekonomija.
Ove medije i pojedince karakteriše negativno izveštavanje o EU, NATO i zapadu uopšte, dok istovremeno neguju proruski diskurs.
Dodatno, postoje navodi o velikom broju lažnih profila, grupa i stranica na društvenim mrežama koji su korišćeni za širenje dezinformacija. Na primer, u aprilu 2020. godine Tviter je u Srbiji izbrisao 8.558 naloga, uz obrazloženje da su to lažni profili povezani sa vladajućom strankom.
Iako su kampanje dezinformacija koje vodi Sputnjik Srbija istaknute u celom regionu, posebno u Bosni i Hercegovini, na Kosovu, u Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji, one nisu posebno vidljive u samoj Srbiji i čini se da su srpske i ruske državne poruke široko koordinisane na višem nivou.
U tekstu koji prenosi Nova ekonomija se navode dva izuzetka - 2016. godine kada je Vučić podržao tvrdnje da je ruski GRU stajao iza pokušaja puča u Crnoj Gori, a drugi put kada je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova vulgarno optužila Vučića da se "prodao" Vašingtonu zbog predloženog posla o ekonomskoj normalizaciji Kosova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Miša
Good
Mela
Setite se kako su brisali objave Trampa o njegovoj "pobedi". Ne može iako si predsednik!
Ovde su učestale pojave raznih "stručnjaka" da osporavaju virus ili dele priglup savjete. Tako se pojavljuju pulmolozi, doktori, anesteziolozi... koji eto nemaju drugog posla u vreme pandemije, nego da se dopisuju. Tome treba stati na put i brisati
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar