Šta koči uvođenje 5G mreže u Srbiji?

Dugo i više puta najavljivano uvođenje 5G mobilne mreže u Srbiji stavljeno je na čekanje.
Prema rečima premijerke Srbije Ane Brnabić razlog leži u tome što građani nemaju realnu potrebu za petom generacijom mobilne tehnologije, dok nadležna ministarka zadužena za telekomunikacije Tatjana Matić u odgovoru na pitanja Radija Slobodna Evropa (RSE) odlaganje pravda pandemijom i ekonomskom krizom.
 
"Odlaganje 5G mreže je jedna od ekonomskih posledica pandemije koronavirusa. Iako industrija ima najveću potrebu za uvođenjem i razvojem 5G mreže, pored naučne zajednice, zbog trenutne situacije nije u mogućnosti da podrži mreže nove generacije", navodi ministarka Matić.
 
Međutim, Vuk Vuksanović, doktorand na međunarodnim odnosima na Londonskoj školi ekonomije i političkih nauka (LSE) smatra da razloge za odlaganje uvođenja 5G mreže u Srbiji treba tražiti u domenu spoljne politike i da je na ovaj način Beograd pokušao da "eskivira da da napravi neke veoma nezgodne poduhvate".
 
To, pre svega nakon što se Srbija potpisom na Vašingtonskom sporazumu u septembru 2020. obavezala da neće nabavljati opremu za 5G od nepouzdanih dobavljača, što se pre svega odnosi na kineski Huavej (Huawei), piše RSE.
 
"Beograd je na neki način sklonio sa dnevnog reda privremeno pitanje 5G mreže i Huaveija, pod broj jedan – kako bi izbegao američke pritiske, naročito u trenutku kada se opipava puls da se vidi kakav će stav Bajdenova (Joe Biden, izabrani predsednik Sjedinjenih Američkih Država) administracija da zauzme prema dijalogu Beograda i Prištine, a sa druge strane su ovi na neki način izbegli tu neprijatnost da moraju da kažu ’ne’ u lice Pekingu i Huaveiju", navodi Vuksanović za RSE.
 
Sa druge strane, resorna ministarka ističe da će Srbija nastaviti da radi na razvoju 5G mreže.
 
"Srbija svakako nastavlja rad na razvoju ovih mreža, ali je javno nadmetanje za izdavanje pojedinačnih dozvola u radio-frekvencijskim opsezima namenjenih razvoju novih mobilnim sistemima, odloženo najranije do kraja 2021. godine", navodi u pisanom odgovoru na pitanja RSE ministarka zadužena za telekomunikacije Tatjana Matić.
 
Na pitanje da li odluka o odlaganju uvođenja 5G mreže u Srbiji ima veze sa Vašingtonskim sporazumom, ministarka Matić navodi da Zakon o elektronskim komunikacijama definiše da javno nadmetanje "treba bude dostupno svim zainteresovanim subjektima pod ravnopravnim uslovima".
 
Inače, u prestonici Srbije je u septembru 2020. otvoren Huavej Centar za inovacije i razvoj digitalizacije, samo deset dana nakon što je predsednik Aleksandar Vučić potpisao sporazum u Beloj kući zajedno sa premijerom Kosova Avdulahom Hotijem (Avdullah) u prisustvu predsednika SAD Donalda Trampa (Trump) garantujući svojim potpisom da Srbija neće kupovati 5G opremu od nepouzdanih dobavljača.
 
U međuvremenu, trgovinski rat između Sjedinjenih Američkih Država i Kine se zaoštrio, a mnoge evropske zemlje odustale su od saradnje sa kineskom kompanijom dajući podršku inicijativi za čistu 5G mrežu.
 
Tekst u celini pročitajte na sajtu RSE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dragan

    30.12.2020 18:19
    Ah
    Preko puta skupštine cela zgrada je reklamni prostor za Huaveja.Blješti.U Beogradu ima eksperimentalnog 5G iz SAD rekao naš stručnjak koji radi u SAD.
  • Lenka

    30.12.2020 14:25
    Ne treba nam. Hvala!
  • Novosadjanka

    30.12.2020 14:15
    Realno nam ne treba 5G mreza. Mi gradjani nemamo tehnologiju da bi mogli da je koristimo. To je kao da dobijemo opciju da vozimo letece automobile, a mi nemamo para ni za tocak.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija