Radovanović: Ovo je 50 grešaka za vreme korone u Srbiji

Epidemiolog Zoran Radovanović naveo je za portal Nova.rs 50 najvećih grešaka tokom epidemije korona virusa.
 Radovanović: Ovo je 50 grešaka za vreme korone u Srbiji
Foto: Pixabay
Kao prvu grešku naveo je da su ignorisana dugogodišnja upozorenja koje je Svetska zdravstvena organizacija slala zemljama da je moguće izbijanje ovakve vrste pandemije i da u rezervi treba imati zaštitne opreme, materijala i određenih lekova.
 
On je naveo za Novu.rs da se na konferenciji za novinare 26. debruara pokazalo da vrh političkih i zdravstvenih vlast ne razume dolazeću opasnost, zatim da je potpuno ignorisan zakonom predviđen sled događaja u nastaloj situaciji, kojim je pripisano aktiviranje Republičke stručne komisije za zarazne bolesti.
 
Radovanović je naveo da je mimo procedura oformljen Krizni štab, da je 15. marta uvedeno vanredno stanje, a da je tek četiri dana kasnije proglašena vanredna situacija zbog epidemije. Kao sedmu grešku naveo je da je krajem marta premijerka obavestila javnost o informacionom sistemu koji omogućava tačan uvid u oboljevanje i umiranje u realnom vremenu, da je sistem bio dobar, ali ga se vlast odrekla kada je BIRN ukazao na ogromne razmere krivotvorenja podataka.
 
"Uvođenje vanrednog stanja pravdano je navodnom nemogućnošću nametanja ograničenja kretanja i kažnjavanja u skladu sa Zakonom o sprečavanju i suzbijanju zaraznih bolesti, a ni prvo, ni drugo nije tačno, jer je taj zakon u svojoj ranijoj, skoro identičnoj verziji poslužio za uspešno suzbijanje variole", naveo je Radovanović.
 
U nabrajanju propusta osvrnuo se i na novi, jesanas usvojen Zakon o sprečavanju i suzbijanju zaraznih bolesti i istakao da on nije dirao u deo o zabranama, obavezama i ograničenju kretanja, već je samo podigao visinu kazni i uveo pojam Krizni štab.
 
Istakao je i da će policijski čas i višenedeljna zabrana izlaska iz kuće starijim građanima još dugo biti predmet polemika, a dodao je i da je propust to što je mistifikovana i "napadno politički zloupotrebljena" nabavka respiratora.
 
"Ventilatori su postali centralno pitanje na račun nabavke druge, podjednako važne opreme za jedinice intenzivne nege", ocenio je Radovanović i ukazalo da se ne samo u martu i aprilu, već i kasnije "kuburilo" sa osnovnom zaštitnom opremom.
 
Ukazao je da nije bilo dovoljno PCR testova, da mere na granicama nisu sprovođene, da je u prvom i drugom talasu vladala konfuzija kome treba da se jave ljudi sa respiratornim smetnjama, da su se karantini pretvorili u svoju suprotnost služeći kao legla zaražavanja, da je Krizni štab donosio odluke koje su često bile nesprovodive i da je sa prestankom vanrednog stanja "naglo omlitavela aktivnost Kriznog štaba".
 
Naveo je da su dozvoljeni predizborni skupovi sa hiljadama učesnike, kao i fudbalske utakmice, te istakao da su u maju od Kriznog štaba dolazile tvrdnje da virus slabi.
 
"Bolna istina je da je naše zdravstvo, koje je hramalo i u normalnim okolnostima, tokom ove epidemije pokazalo sve svoje slabosti", naveo je Radovanović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • qqjado

    31.12.2020 22:42
    Botovi
    Gde ste sada botovi, još nije stigla direktiva šta i kako sa ovim tekstom.

    Pazite da ne kliknete pogrešno. Možda vas prate po kliktajima, ukinuće vam sendviće i ostalo ako pogrešite.

    Bravo Radovanoviću!!!
  • Prle

    31.12.2020 20:40
    51. greška
    Zaboravili ste doktore 51. grešku? Da Vam pomognem - Vi ste greška u Vašim politikantskim i sujetnim namerama!
  • Napred ka dnu

    31.12.2020 20:35
    Haos na srpski način.
    Skidam kapu. Ovaj tekst jevizvanredno sumirao svu nemoć, nesposobnost, neznanje i aroganciju vlasti. Najzad prava reč na pravom mestu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija