Beko: U Srbiji svi izloženi reketu

Srpski privrednik Milan Beko izjavio je danas da je netačan mit da domaći kapitalisti ostvaruju značajne privilegije korupcijom i ocenio da su u Srbiji svi izloženi "reketu".
Srpski privrednik Milan Beko izjavio je danas da je netačan mit da domaći kapitalisti ostvaruju značajne privilegije korupcijom i ocenio da su u Srbiji svi izloženi "reketu".

"Politička oligarhija (u Srbiji) zauzela je feudalizovanjem sve krupne nacionalne resurse. Reket se kreće odozgo prema dole i toliko je opasnija društvena pojava", rekao je on na na tribini "Čekajući kapitalizam: uloga krupnog kapitala u demokratizaciji srpskog društva" koju su organizovali nedeljnik "Vreme" i Fondacija "Fridrih Ebert".

Prema rečima Beka, danas su u Srbiji svi izloženi plaćanju određenih obaveza, odnosno "reketa", na svim društvenim nivoima - kod odlaska kod lekara, odlaska u katastar, u opštinu, prema javnim preduzećima i do viših nivoa državne uprave.

On je istakao da u Srbiji problem počinje već terminološki, jer treba razdvojiti pojam korupcije i "reketa". "Reket i korupcija idu različitim smerovima, iako će iznosi novca koji su uključeni biti manje-više isti", rekao je Beko.

Prema njegovim rečima, "politika je postala u poremećenom društvu i društvu sa oskudnim resursima ključni, najvitalniji i najznačajniji finansijski resurs. A politička oligarhija se ne ustručava da taj resurs potpuno monopolizuje i da time upravlja", rekao je Beko.

On je ocenio da krupni kapital u Srbiji prati i mit o tome da kapitalistima odgovara zatvoreno društvo, ističući da njima za poslovanje upravo odgovara demokratizovano i otvoreno društvo.

Prema rečima Beka, vrednost kapitala privatnih preduzeća porasla je upravo u vremenu kada je Srbija demokratizovana, otvorena i u prisustvu najvećih priliva kapitala, od 2000. godine do danas.

Srpski privrednici se, kako je istakao, ne boje prisustva stranog kapitala i od njega će imati dobar efekat. Beko je ocenio da država u Srbiji prečesto primenjuje monopol sile u odnosu sa kapitalistima i da je lična sigurnost privrednika "kompromitovana".

Kao primer je naveo slučaj Luke "Beograd", koji, kako je istakao, čini posebno teškim to je što "politička volja" na suprotnoj strani od zakona koji brani interese vlasnika Luke "Beograd".

"Kad bi ta politička volja bila na istoj strani gde i zakon slučaj Luke bi bio rešen u roku od par meseci. Ovako, posle već pet presuda u korist Luke "Beograd", jer je zakon na našoj strani, ta stvar i dalje privlači kontraverze", rekao je Beko.

Prema njegovom mišljenju, u Srbiji je i lična sigurnost privrednika u Srbiji kompromitovana, jer, kako je rekao, bez obzira što Ustav nudi garanciju demokratskih sloboda u praksi to nije tako. "U praksi država javno, preko svojih funkcionera, otvoreno govori o hapšenjima, jer, kako republički tužilac kaže, maj i juni biće meseci hapšenja, a onda i nagoveštava i kojim hapšenjima će biti reč", rekao je Milan Beko.
  • Donat

    16.06.2011 10:16
    pa sad..
    Verujem kad bi Beko i Miskovic otvorili usta da bi tu svasta izletelo sto ne ide u korist nasima na vlasti a i dobro je svima, svi dobro maste svoje gronike, nema potrebe da se iko hapsi jer sto bi sebi izbili par cm papira sebi iz novcanika?!Kad neko zakaze tad krece hajka i bezanija po MAJCI RUSIJI.Ova izjava je morala da padne jer davno nesto 'vako nije kazao pa cisto da narod ne posumnja.Stoka je to prokleta..
  • Ilija Čvorović

    15.06.2011 17:38
    Jadan čovek, baš mu je teško!
  • boki

    15.06.2011 17:29
    Gle ko priča
    Pa Beko i još 50-tak tajkuna su jedan od glavnih uzroka sveopšte srpske nesreće. U svakoj državi bi prvo bio ispitan porez koji je platio stičući ne prvi milion, nego prvih 100 miliona evra. Podsetio bih vas da je dotični bio od strane Miloševića postavljen za direktora Zastave još 90-tih. Otkud ovom čoveku pare? Da li je sposoban zanatlija? Da li je vodio neku maloprodaju, trgovinu, proizvodnju? Da li ima neki izum za koji dobija pare? Ne, naravno, ništa od toga. Ovakvi svuda robijaju, samo u nesrećnoj Srbiji sole pamet poštenom narodu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija