BIRODI: Većina opština pruža efikasan otpor uvođenju antikorupcijskih planova

Biro za društvena istraživanja (BIRODI) najavio je danas da će u 2021. pokrenuti izradu alternativih planova za borbu protiv korupcije i formiranje alternativnih antikorupcijskih tela u gradovima i opštinama u kojima postoji interes civilnog društva, medija, strukovnih organizacija i univerziteta, a da će prvi u tom redu biti Beograd.
U saopštenju BIRODI je naveo da "velika većina" gradova i opština, uz pomoć pasivnog postupanja Agencije za borbu protiv korupcije i nadležnog ministarstva za lokalnu samoupravu, pruža "efikasan otpor" uvođenju antikorupcijskih planova i formiranju nezavisnih tela, što je obaveza iz Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije iz 2005.
 
Pokazatelj jačine otpora borbi protiv korupcije je činjenica da Niš, grad u kojem je nastao model borbe protiv korupcije i Lokalni antikorupcijski forum kao telo, danas nema ni lokalni plan ni telo, iako je na čelu grada bivša članica Lokalnog antikorupcijskog tela, ukazao je BIRODI.
 
Biro je dodao da Beograd  tri i po godine odbija da započne izradu plana za borbu protiv korupcije i formira nezavisno telo.
 
Da sve ne bude crno pobrinuli su se gradovi Šabac, Sombor, Novi Pazar, Vranje, Malo Crniće, Žabalj, ali i Autonomna Pokrajina Vojvodina, čiji su članovi tela za borbu protiv korupcije izabrani u procesu koji treba da bude primer, a čije se imenovanje očekuje u Skupštini Vojvodine u prvim mesecima ove godine, naveo je Biro.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija