Radovanović: Kako da odaberete pravu vakcinu protiv korone

Ako smo već u prilici da biramo, kako se odlučiti za određenu vakcinu protiv korone?
Radovanović: Kako da odaberete pravu vakcinu protiv korone
Foto: FoNet/AP
Da li je ruska zaista preporučljiva za one koji su već preležali koronu, kako neki savetuju, a Fajzerova za one koji nisu? I kako ćemo putovati na zapad ako tamo ne priznaju kinesku vakcinu, a baš nju primimo? Odgovore na ove dileme za portal Nova.rs daje epidemiolog Zoran Radovanović.
 
Lekari su uglavnom jednoglasni kad god se pomene pitanje izbora vakcine protiv korona virusa - svaka je dobra jer je svaka pravljena da čuva od bolesti. Ipak, otkako je građanima Srbije ponuđeno da se načelno izjasne koju vakcinu bi jednog dana primili, javile su se i dileme, ali i preporuke da je, recimo, ruska vakcina dobra za one koji su kovid 19 već preležali, a Fajzerova za one koji nisu, dok je kineska preporučljiva osetljivim grupama, hroničnim bolesnicima. 
 
"Medijski može atraktivno da zvuči da se vrsta vakcina protiv kovida 19 preporučuje na osnovu određenih odlika primalaca, ali za to nema mnogo naučnog osnova. Reč je o tome da je od pet vakcina za koje se očekuje da budu dostupne, samo jedna - kineska - pravljena po klasičnoj tehnologiji”, kaže profesor Radovanović.
 
On objašnjava i kako se ta vakcina razlikuje od drugih.
 
"Ona je mrtva, dakle, sadrži ubijene viruse SARS-CoV-2, a ostale su zasnovane na relativno novim (vektorske – oksfordska i Sputnjik V) ili sasvim revolucionarnim pristupima (informatička ribonukleinska kiselina – Fajzerova i Modernina). Takozvane vektorske vakcine sadrže žive viruse, ali to nisu prouzrokovači bolesti, kao što je Sejbinova vakcina protiv dečje paralize. One služe samo kao transportna sredstva za šiljasti protein prema kojem organizam stvara anitela", navodi on.
 
Stoga, vrlo je bitno ono zajedničko što vakcine imaju.
 
"Važno je da se za sve te vakcine pošlo od istog principa - šiljastog proteina na omotaču uzročnika kovida 19 i da sve imaju, koliko se zna, dobar bezbednosni profil, drugim rečima ne izazivaju burna i neprihvatljiva neželjena dejstva", napominje doktor.
 
Međutim, kako kaže profesor, ljudi sada, kao u kladionici, razbijaju glavu nepotrebnom dilemom za koju vakcinu da se opredele.
 
"Time se odvlači pažnja od suštine - treba se zaštititi vakcinom koja je na raspolaganju. Svi mi smo kao neplivači u dubokoj vodi koji se prenemažu da li hoće da im se baci tirkizni ili rezedo pojas za spasavanje. Najvažnije je sačuvati se od zaraze, a ostalo su finese", dodaje Radovanović
 
Međutim, koliko te finese mogu da znače izbor jedne vakcine u odnosu na drugu?
 
"Recimo, dobro je izabrati vakcinu iza koje stoji Evropska agencija za lekove (Fajzerova i Modernina, a uskoro i oksfordska, pravljena u saradnji sa firmom Astra Zeneka)."
 
S druge strane, manje je poznatih informacija o ruskoj i kineskoj vakcini. A to otvara dalja pitanja o tome da li ćemo, ako poželimo da putujemo u Evropu i Ameriku, morati da biramo Fajzerovu vakcinu i obrnuto - ako izaberemo Fajzerovu, hoćemo li moći da idemo na Istok. Šta je potrebno da bi Zapad prihvatio ruske i kineske vakcine, pa da možemo da putujemo i tamo sa Sputnjikom V i Sinofarmom ako budu uvedeni takozvani kovid pasoši?
 
"Ne znamo da li će i kada Rusi i Kinezi poslati svoju dokumentaciju Evropskoj agenciji za lekove, a ta okolnost može da bude presudna za putovanja u inostranstvo", napominje epidemiolog Zoran Radovanović.
 
On ističe još jednu stavku koja može da bude vrlo važna u izboru vakcine.
 
"Treba imati u vidu da je zaštitni efekat kineske vakcine (oko 80 odsto) niži nego što je deklarisan za ostale vakcine (oko 96 odsto)", zaključuje Zoran Radovanović.
 
Podsetimo, građani Srbije od juče imaju mogućnost da iskažu interesovanje za vakcinu protiv virusa korona OVDE. Interesovanje za vakcinisanje protiv kovida-19 na Portalu eUprava danas do 13 časova iskazalo je više od 100.000 građana, saopšteno je iz Kancelarije za IT i eUpravu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Angela

    20.01.2021 23:13
    Kako odjednom vakcina
    Oprečna su ,nažalost .mišljenja lekara o vakcini. O samom virusu covid se vrlo malo zna.
    Kako je moguće napraviti vakcinu za virus koji je potpuna nepoznanica? Zašto se država meša toliko u primanje ili neprimanje vakcine? Sve je to za nas laike velika zagonetka.
    Ako pitate bilo kog prijatelja -lekara o vakcini -ne zeli da vam da savet primiti ili ne-sasvim razumljivo jer nezna sve o virusu a kamoli vakcini protiv nepoznatog virusa,koga često nazivaju opravdano monstrum.
    Kao laik smatram da je vakcina preuranjena a samim tim i dosta nepoznata po svom potzitivnom ili negativnom dejstvu.
    Puno poštovanje za dr. Radovanovića ,mialim da ni on nije bas ubedjen u pozitivnost stvoranih vakcina.
  • Komšija

    14.01.2021 08:51
    I vakcina štiti...
    Voleo bih da čujem, a verujem i ostali, koliko dugo nas vakcina štiti? Jeli to 6 meseci, godinu dana, koliko?
    Ako treba da se vakcinišem svakih 6 meseci, a zatim ponovo vakcinacija i revakcinacija, možda bolje da odem u Lapland da čuvam irvase
  • Dr

    13.01.2021 17:35
    vakcina
    A koji je to adeno virus čoveka?:)))

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).