Konferencija zemalja članica NATO-a održana je u Beogradu i opet u žižu javnosti donela dilemu oko koje se još od bombardovanja lome srpska koplja - da li smo "za" ili "protiv" pristupa Srbije alijansi.
Konferencija zemalja članica NATO-a održana je u Beogradu i opet u žižu javnosti donela dilemu oko koje se još od bombardovanja lome srpska koplja - da li smo "za" ili "protiv" pristupa Srbije alijansi. Protiv ulaska u NATO ovoga puta su se ujedinile grupe i stranke potpuno različitih stavova, od levo orijentisanih nevladinih organizacija do desničarskih grupa, a najglasniji u svom protestu bili su članovi SRS. Za sada je sigurno jedno: rezolucija o neutralnosti Srbije i dalje je na snazi, a put ka EU popločan je blikošću s NATO.
Dragan Todorović, zamenik predsednika SRS, kaže za Press da je, što se njegove stranke tiče, ulazak Srbije u NATO jedna od najvećih šteta koju možemo da nanesemo sami sebi. - NATO je oduvek bio instrument američke politike i uključen je u sva zla koja su na ovom prostoru učinjena, zajedno sa radom na raspadu Jugoslavije. O bombardovanju nema šta da se doda. U Srbiji su ostale hiljade tona osiromašenog uranijuma i razorena infrastruktura - ističe Todorović. On napominje da bi naše učešće u NATO samo dovelo do toga da izgubimo najvećeg prijatelja kojeg imamo, a to je Rusija. U borbu protiv pristupa NATO uključio se i SNS, kao i DSS, a na protestu protiv konferencije NATO pročitano je i saopštenje Matije Bećkovića u kojem je akademik rekao da "zvati Srbiju u NATO je isto kao kada bi Jevreje zvali na letovanje u Aušvic".
S druge strane, vojni analitičari i stručnjaci imaju sasvim drugačiji pogled na eventualni ulazak Srbije u NATO. General Ninoslav Krstić kaže da je u javnosti čitava konferencija pogrešno predstavljena i da je skup koji je održan u Beogradu veoma važan zato što je, pre svega, služio za procenu bezbednosne situacije u Evropi i svetu. - NATO je samo organizator tog skupa, na njemu su prisustvovali čelnici vojske zemalja koje su, kao i mi, u Partnerstvu za mir. Oni su razmenjivali iskustva i znanje. To uopšte ne znači da smo bliže ili dalje NATO u ovom trenutku - govori Krstić.
Krstić ističe da dalja saradnja sa vojnom alijansom zavisi isključivo od političkog vrha, jer NATO, u principu, nikoga ne primorava se priključi toj alijansi. - Srbija bi mogla da vidi interes za bolju saradnju sa NATO, jer oni su već na Kosovu. Trebalo bi i mi da budemo tamo - kaže Krstić. Srbija ionako nema ratnu armiju, napominje Krstić, i ističe da bi trebalo imati na umu da su i buduća ulaganja u Srbiju još jedan razlog da budemo bar u dobrim odnosima sa alijansom.
I vojni analitičar Zoran Dragišić tvrdi da je jedini put Srbije u smeru ka NATO i naglašava da su protesti protiv alijanse prilikom održavanja kongresa promašili suštinu cele priče. - Izgleda da je nekim ljudima jako krivo što se nalazimo u Evropi. Na njihovu žalost, to je činjenica. Svaki protest protiv NATO jeftina je politička priča za sakupljanje poena u izbornoj godini - tvrdi Dragišić. On ističe da je i ekonomska korist od ulaska u NATO velika. I to ilustruje tvrdnjom da Rusija, kao najveći protivnik pristupanja Srbije vojnoj alijansi, mnogo više ulaže u zemlje koje su odavno u NATO.
- Osim što su sva ulaganja u zemlje Evrope povećana preko hiljadu puta posle pristupanja, najzanimljivije je to što je upravo Rusija povećala privrednu saradnju sa Mađarskom, Rumunijom ili Češkom. NATO u svoje redove prima samo stabilne države. Evo jednog ilustrativnog primera: kada je Putin dolazio ovde, to je predstavljeno kao događaj prvog reda. A on je kod nas bio nezvanično, u prolazu, a zatim je nastavio u Sloveniju, u kojoj je proveo dva dana. To je zato što Rusija investira u Sloveniji, inače članici NATO, 12 puta više nego u Srbiji - kaže Dragišić.
A ti "investitori" će biti oficiri i vojnici iz NATO baza koji će za sitniš da kupuju usluge naših prostitutki. To vam je početak i kraj investicija. Pardon, zaboravih da će se i narko dileri omastiti jer trebaće vojacima trave i belog za provod petkom.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA) je kritikovala Predlog izmene Zakona o visokom obrazovanju kojim se omogućava dolazak stranih fakulteta u Srbiju.
Predsednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev stiže danas posle podne u dvodnevnu zvaničnu posetu Srbiji gde će mu domaćin biti predsednik Aleksandar Vučić.
Saobraćaj u Srbiji mnogo je bezbedniji nego pre 30 ili 40 godina, ali naša zemlja i dalje jedna od evropskih zemalja u kojima se u saobraćaju najviše gine.
Beogradska policija uhapsila je S.B. (32) zbog sumnje da je ispred jedne pekare na Novom Beogradu, naneo teške povrede 88-godišnjem muškarcu, saopštio je MUP.
Građani okupljeni oko Inicijative "Odbranimo Jugu" danas su ispred hotela Jugoslavija pokušali da zaustave kamione koji su dolazili na gradilište, nakon čega je došla policija i legitimisala ih.
Konzervatorka Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Estela Radonjić Živkov izjavila je da nije zadovoljena procedura da bi se zgradi Generalštaba oduzeo status kulturnog dobra.
Populizam, zamajavanje i težnja da se skrene pažnja javnosti, komentarišu sagovornici Danasa najnoviju izjavu o služenju vojnog roka izrečenu od predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Pucanje iz vatrenog oružja na slavljima nije redak slučaj u Srbiji. Puca se na svadbama, ispraćajima u vojsku, ali i povodom rođenja deteta i na drugim radosnim događajima.
Magla i poledica zbog jutarnjeg mraza na kolovozu otežavaju vožnju, saobraćaj je umerenog intenziteta, a očekuje se pojačanje u popodnevnim satima zbog završetka vikenda, saopštio je AMSS.
Kruševac je lokalna samouprava koja će ove godine izdvojiti najviše novca za novogodišnju rasvetu. Čak 15 miliona dinara, odnosno blizu 130 hiljada evra, pokazuju podaci sa Portala javnih nabavki.
Predsednica Asocijacije nezavisnih turističkih agencija Srbije Gordana Prodić izjavila je da ranije plaćeni praznični aranžmani nisu ugroženi zbog problema u kome se YUTA našla.
Komentari 8
cure
realno
Маркан
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar