Srbija sve bliže Zakonu o istopolnom partnerstvu, od sutra prijave za radnu grupu koja će pisati propise

Da najave ministarke za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordane Čomić o donošenju Zakona o istopolnom partnerstvu nisu samo "pucanj u prazno", pokazao je javni poziv organizacijama civilnog društva, koje do 1. februara mogu da predlože svoje kandidate u radnu grupu koja će pisati najavljeni propis.
Srbija sve bliže Zakonu o istopolnom partnerstvu, od sutra prijave za radnu grupu koja će pisati propise
Foto: Pixabay
Ministarka Čomić je u decembru izjavila da bi zakon mogao biti gotov do proleća, ali u organizacijama civilnog društva misle da je realnije da će biti gotov do leta, eventualno jeseni. Nadaju se samo da će se do kraja godine naći pred poslanicima, jer se pred izbore, najavljene za april 2022, kako kaže za "Novosti" Goran Miletić iz Civil right defenders, ovakvim propisom niko neće baviti.
 
"U konsultaciji sa organizacijama sa kojima smo udruženi u borbi protiv diskriminacije, sigurno ćemo odrediti predstavnika i za ovu i za radnu grupu za izmene Zakona o zabrani diskriminacije, koje priprema isto ministarstvo", kaže Miletić.
 
On naglašava da novi propis neće legalizovati ni brak ni usvajanje dece, već će samo rešiti praktične probleme istopolnih partnera u vezi sa nasleđivanjem, posetama u zatvoru ili bolnici i drugim pravima.
 
"Dobro je da već postoji model zakona koji je 2010. predložilo civilno društvo i koji je, nešto dorađen, ponovo predat pre godinu dana. To bi moglo da ubrza proces. Zakon bi trebalo da omogući da dve osobe istog pola mogu da registruju zajednicu kod matičara, da preko partnera koji je zaposlen dobiju zdravstveno osiguranje ili prebivalište, ako su došli iz okruženja", objašnjava Miletić.
 
"Beograd prajd" je u septembru podneo peticiju kojom se tražilo da zajednica istopolnih partnera bude priznata zakonom: da se na partnere istog pola primenjuju propisi o podeli imovine ako zajednica prestane da postoji, da se omogući uzajamno nasleđivanje imovine i penzije, kao i da u slučaju smrti bude moguće preuzimanje tela partnera i sahranjivanje.
 
Srbija je, kao članica Saveta Evrope, obavezna da donese ovakav propis, jer po presudi Evropskog suda za ljudska prava u slučaju "Olijari i drugi protiv Italije", iz 2005. godine, svaka članica SE mora pravno da reguliše zajednicu istog pola.
 
"Drago nam je da postoji politička volja da se propis donese, a verujemo da i u društvu postoji povoljna klima. Sa Ipsosom smo u decembru radili istraživanje koje je pokazalo da 73 odsto ispitanika podržava pravo osobe istog pola da poseti partnera u bolnici, dok je pre pet godina taj postotak bio 45 odsto. Što se tiče ostalih prava, procenat onih koji se sa tim slažu je veći od 65", rekao je Miletić.
 
Smanjuje se i procenat onih koji misle da je homoseksualnost bolest. U 2008. godini je iznosio 70 odsto, a u decembru 56.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Bojan

    04.02.2021 14:49
    @Novi Sad

    Evo već žive ovde u Novom Sadu, znači pola posla je obavljeno - samo još da ti i ostatak "zajednice" kojoj to smeta pokupite prnje i izgubite se odavde.
  • NSadjanka

    04.02.2021 11:06
    ZLOUPOTREBA?
    Naravno i do sada je mogla mlada (ili stara) žena da se zbog koristi uda za dedu zbog nasledstva, (ii obrnuto) ali ovakvim zakonom se mnogo više širi mogućnost zlopotreba...
    A što se tiče nečijeg komentara da mi "normalni" nemamo štete, već smo samo sebični, pa možda može da se uzme u obzir da moje dete ne može biti operisano bez plaćanja jer nema resursa... a kad u skup korisnika uđu i istopolni partneri.......
  • Janis

    03.02.2021 22:15
    Duga
    Volite se ljudi .Ljubav je jedino sto vredi.Ispod duge ima mesta za sve.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija