Srpske vlasti su 24. jula 2020. uhapsile A.S. (32), na osnovu američkog privremenog zahteva za hapšenje. On je kasnije pristao na izručenje, a američki Federalni istražni biro (FBI) je 4. februara obavio njegovo prebacivanje iz Srbije u Severni okrug Teksasa, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu američke ambasade.
"Uspešna saradnja u ovom slučaju šalje snažnu poruku da Srbija nije utočište za međunarodne kriminalne aktivnosti. Zajednički rad je jedini način na koji možemo zaštititi naše građane od prekograničnog kriminala", rekao je američki ambasador u Srbiji Entoni Godfri.
Kako se navodi u saopštenju, A.S. i druge osumnjičene prevarante optužnica podignuta pred Velikom federalnom porotom sa sedištem u Dalasu u julu 2020. godine tereti za zaveru radi vršenja internet prevare i zaveru u cilju pranja novca.
Ostali učesnici u prevari su K.K, K.F, A.K, M.P, U.S i N.K, svi uhapšeni u julskoj akciji srpske policije. Jedan od prevaranata iz Amerike, H.M, uhapšen je u oktobru 2020. u Kaliforniji.
"Ova digitalna prevara u vrednosti od 70 miliona dolara obuhvatila je nekoliko kontinenata i bila usmerena i protiv američkih građana i protiv stranaca", rekao je Prerak Šah.
Prema navodima optužnice, optuženi su učestvovali u stvaranju i plasiranju preko 20 lažnih investicionih platformi, uključujući Opšns Rajder, Bank de Opšns, Start Opšns, Dragon Majning, BTC Majning Faktori i Triniti Majning. Iz svojih baza u Kini, Srbiji i drugde, optuženi su, kako se navodi, ciljali investitore širom planete, uključujući nekoliko na severu Teksasa, navodeći ih da "investiraju" u binarne opcije i rudarenje kriptovaluta.
Oni su na internetu prodavali svoje platforme za binarne opcije predstavljajući se kao "lider na svetskom tržištu binarnih opcija", hvaleći se prosečnim profitom od ulaganja od 80 procenata i obećavali refundiranje od 20 procenata za svaki neuspešan ulog. Na platformama za rudarenje kriptovaluta tvrdili su da investitori od njih mogu "kupiti bitkoine upola tržišne cene" zahvaljujući njihovim resursima za transakcije koji rade "non stop širom sveta".
Optuženi su koristili izmišljene profile, pretežno ženske, sa imenima i fotografijama službenika i direktora ovakvih nepostojećih investicionih kompanija, čak koristeći lažna imena tokom video konferencija da bi potencijalne investitore uverili u legitimnost firme.
"Optužnica samo navodi kriminalne radnje, ali ona nije dokaz. Optuženi su nevini dok se i ako se u sudnici ne dokaže da su krivi", dodaje se u saopštenju.
Ukoliko budu osuđeni, A.S. i ostali optuženi dobiće kazne do 20 godina zatvora.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 21
srbo
dragan
sasa
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar