"Para nemamo ni da ostanemo u Srbiji, ni da se vratimo kući u Tursku. Zalihe hrane su nam na izmaku, a iz trenutnog smeštaja u najkraćem roku moramo da se iselimo jer stanodavcu nije plaćena kirija. Duguju nam u proseku tri plate, a ukupan iznos je oko 70.000 evra."
Ovako, za
"Novosti", svoju tešku situaciju objašnjavaju građevinski radnici iz Turske, njih dvadesetak, angažovani na izgradnji stanova za pripadnike službi bezbednosti u Voćarevim livadama u kraljevačkom naselju Ribnica.
"Krajem prošlog meseca prestali smo da radimo jer tražimo da nam se plati ono što nam se duguje. Na gradilištu u Kraljevu smo ukupno četiri meseca, a plaćen nam je samo jedan. Ni prevoz nam nije plaćen, pa smo iz Mataruške Banje gde smo smešteni pešice išli na gradilište. Bilo nas je oko šezdeset u početku, neki su otišli u Beograd, neki u Novi Sad, a neki su uspeli da se vrate kući. Mi bez para ne možemo jer nemamo ni za kartu, ni za obavezni PCR test", kaže Volkan Aćif, jedan od radnika.
Posredstvom jedne firme iz Izmira, turski radnici su, kako kažu, u oktobru prošle godine najpre stigli u Niš. Preko niškog "Global inžinjeringa" deo radnika je potom upućen na rad u Beograd, a drugi u Kraljevo. Kako kažu, obećana im je plata od 800 do 1.200 evra mesečno uz plaćen smeštaj i hranu.
"Prva plata nam je isplaćena na ruke i od tada nismo ništa primili. Slušamo izgovore kako niko za nas nije odgovoran. Izvođač radova nas upućuje na podizvođače, a oni na investitora, odnosno Vladu Srbije koja, navodno, nije uplatila novac. Žalili smo se i Ambasadi Turske u Beogradu, obećali su da će sve biti brzo rešeno, ali se ništa ne dešava. Želimo samo ono što nam duguju i da se vratimo u Tursku", dodaju ogorčeni radnici.
U valjevskoj građevinskoj firmi "Kej", izvođaču radova na izgradnji stanova za pripadnike snaga bezbednosti u Kraljevu, tvrde da oni nisu dužni da isplate radnike iz Turske jer ih nisu ni angažovali, već su to učinili podizvođači.
"Nije ovo problem od juče. Mi smo sve naše ugovorne obaveze ispunili, plaćajući čak i ono što nismo morali. Na sastanku sa tim radnicima u turskoj ambasadi ponudili smo da ih preuzme i ubuduće plaća naša firma, ali su se oni bukvalno ucenjivački ponašali zahtevajući neprihvatljive, astronomske cene rada, u potpunoj suprotnosti sa ugovorima. I predstavnici ambasade su bili zatečeni takvim ponašanjem i na tome je sve ostalo", kaže, za "Novosti", Filip Maksimović, direktor firme "Kej".
Indijci otišli kući
Sličan problem sa isplatom zarada u avgustu prošle godine imala je i grupa indijskih radnika, angažovanih u kraljevačkom građevinskom preduzeću "Nikolić". Njima su u proseku dugovali od četiri do šest plata, a problem je rešen tako što im je isplaćen deo duga, nakon čega je većina Indijaca, uz brojne peripetije zbog epidemiološke situacije, otišla kući.
Komentari 42
@dragica CH
I uopšte mi nije jasno ko im duguje pare tj. sa kim su potpisali ugovor I protumačili uslove rada.
Meni kad neko spomene Erdogana ja mu kažem pozdravio te Gulen.
Umesto da serete po internetu koristite laksative.
Јелена
Ja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar