Kavčić je pozvao roditelje i nastavnike da se ujedine i da zajedno izglasaju udžbenike koji su otvoreni za korišćenje na sajtu Fondacije i poručio da je Zavod za udžbenike obećao da će spustiti cenu svojih štampanih izdanja, piše Danas.
U narednom periodu biraju se udžbenici za narednu školsku godinu za treći, četvrti, sedmi i osmi razred. Udžbenici za četvrti i osmi razred su novi i biraju se na godinu dana (pošto se u tim razredima prvi put radi po novom programu), a udžbenici za treći i sedmi na četiri godine.
Za sve ostale razrede osnovne škole nema novog odabira, jer je izborni ciklus koji važi četiri godine već počeo da teče, pa zbog zakonskih ograničenja škole ne mogu ove godine da menjaju odabrane udžbenike za prvi, drugi, peti i šesti razred.
Ipak, piše Danas, u zakonu postoji odredba da "odluku o promeni udžbenika može doneti nastavničko veće na obrazložen predlog stručnih veća za oblast predmeta, odnosno stručnog veća za razrednu nastavu, o čemu škola obaveštava Ministarstvo prosvete". Teoretski, to znači da škola može odustati od ranijeg izbora i opredeliti se za izdanje dostupno na sajtu Fondacije "Alek Kavčić", ali je s druge strane pitanje šta je isplativijejer postojeće rešenje omogućava de se udžbenici za prvi, drugi, peti i šesti naslede, dok štampanje PDF-a udžbenika sa sajta mora da se štampa.
U svakom slučaju, odluka je na školama, pre nego na roditeljima. Međutim, Snežana Romandić, predsednica Unije sindikata škola Beograda, smatra da ni nastavnicima nisu odrešene ruke i da su često pod pritiskom direktora da se opredele za izdanja određenog izdavača.
"Postoji privid da nastavnici nešto biraju, ali pritisak koji trpe može da bude vrlo neprijatan i oni tome ne mogu da se odupru. Kome ja da se žalim ako me direktor pritiska da uzmem udžbenike neke izdavačke kuće? Inspekciji, Ministarstvu prosvete, ministru lično? Na terenu postoji vrlo prljava tržišna utakmica, a svi se kriju iza nastavnika, dok se novac vrti u nekim drugim sferama", kaže Romandić za Danas.
Dodaje da nastavnici prilikom izbora udžbenika nemaju nikakvu proviziju i zaradu, te da ne zna gde završava rabat koji školama odobravaju posrednici u prodaji udžbenika. Ističe da se borba ne vodi oko sadržaja i tema udžbenika, već oko propratnog materijala koji nastavnici dobijaju od izdavačkih kuća.
"Problem je što se svako malo menja šta treba da imamo, stalno podižu zahteve i tako se igraju preko naših leđa. Imamo previše administracije i zato se događa da pristanemo da uzmemo i udžbenik koji nam ne treba da bismo dobili te materijale i olakšali sebi posao", navodi sagovornica Danasa i ističe da su udžbenici, generalno, lošeg kvaliteta i da se "listovi raspadaju posle godinu dana upotrebe".
Zaključuje da bi država trebalo da stane iza izdavačkog preduzeća koje je osnovala i da kontroliše cenu i kvalitet, umesto da utakmica bude isključivo tržišna.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 14
Hahahohohuhu
Prosvetni radnik MB3
U svetu gde se obrazovanje podiže na najviši nivo, umesto da uštedimo na cigarama, na piću, mi ćemo ove godine "lepo" uštedeti na deci. Hajde da realno pogledamo sve te udzbenike kako izgledaju, koliko koštaju i da donesemo odluku koja će ipak biti najkorisnija deci. Ako ćete već deci uskratiti pravo da uče iz najkvalitetnijih knjiga, upišite ih bar na neki strani jezik ili sport.
A ove "lažne" prosvetne radnike, samo da pozdravim - OTKRIVENI STE !
Jer nijedan normalan nastavnik neće držati nastavu iz PDF-a, to ne može, treba odštampana knjiga da se kupi ili štampa ili kopira - šta god. To što ste vi bežali iz škole, palili u junu nikad otvorene knjige i vređali sve što je obrazovno i pametno, slobodno nastavite i dalje ali ipak svom detetu pružite više.
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar