Kinezi ponovo dobili veliki infrastrukturni posao u Srbiji, domaći građevinari nezadovoljni

Domaći građevinari ljuti su na Vladu jer je još jedan veliki posao, vredan 3,2 milijarde evra, poverila stranoj kompaniji iako je to mogla da bude odlična šansa za naša mala i srednja preduzeća.
Kinezi ponovo dobili veliki infrastrukturni posao u Srbiji, domaći građevinari nezadovoljni
Foto: 021 (ilustracija)
Reč je o komercijalnom ugovoru koji je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Tomislav Momirović, potpisao krajem prošle nedelje sa kineskom firmom CRBC o projektovanju i izgradnji kanalizacionih sistema i pumpnih stanica u 65 lokalnih samouprava na 73 lokacije, kao i šest regionalnih deponija, piše Danas. Posao bi trebalo da se završi u narednih pet godina, a rokovi počinju da teku od dana izdavanja prve građevinske dozvole u lokalnoj sredini.
 
"To je još jedan udarac domaćoj građevinskoj industriji i još jedan dokaz da su naše firme pastorčad u državi koja sve poslove daje strancima. Pitam se da li će Kinezi za radove po tim selima da dovode svoje radnike ili će opet eksploatisati naše domaće firme kao podizvođače koji rade po minimalnim cenama dok oni iznose profit. I pitam ko garantuje da će ti radovi biti u roku završeni, ko će održavati te sisteme kad su domaći radnici prinuđeni da posao traže vani, pa više ne možete ni da nađete zanataliju u građevini. Pitam i ko će da vraća te kredite kada nam je država uništila domaću privredu", kaže za taj list Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije i pita, ako su stranci bolji stručnjaci pa ih angažujemo za sve što radimo, zašto ih ne postavimo i u Vladu umesto domaćih političara. 
 
Ni ekonomsti nisu pokazali razumevanje za ovaj potez ministarstva. Ističu da bi bilo bolje raspisati tender, pa da se u tržišnoj utakmici utvrdi najpovoljnija ponuda i modeli finansiranja.
 
Ekonomista Saša Đogović kaže za Danas da je sve više ugovora koji se sklapaju na ovaj način što otvara prostor za koruptivne radnje i stvara opravdanu sumnju da su cene "naduvane".
 
"To se videlo i kod drugih velikih infrastrukturnih radova, na izgradnji autoputeva, železnice, najveći deo ugovaran je iza paravana, nije bilo utakmice na kojoj bi se izabrao najpovoljniji ponuđač. Sličan odnos vidljiv je i kada se posmatra relacija između javnog i privatnog sektora, gde ne važe ista pravila. Javni sektor se ne vodi principima rentabilnosti i produktivnosti rada, nego nekim drugim, više političkim, pri čemu nema odgovornosti u njihovom radu, a u slučaju zastoja može da računa na to da će ga država 'zadojiti' sredstvima. Imamo privilegovan javni sektor, čime se sprečava zdrava tržišna utakmica", kaže Đogović.
 
Zaključuje da su ovakvi ugovori vrlo često odraz političke korupcije i da preko njih režim nastoji da se dodvori političkim akterima na međunarodnoj sceni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mitar Tarabić

    11.02.2021 19:16
    Go go power rangers
    Doći će ljudi sa istoka, žuti ljudi, i zavladaće svetom. Oni će piti vodu sa srpske reke Morave.
  • IpMan

    11.02.2021 18:44
    Sva sreća pa neko hoće da dođe i radi u Srbiji. Pored neukih domaćih inženjera i lenjih domaćih majstora sve bi trajalo 5* duže i koštalo 3* više. Kamo sreće da neki i ostanu, možda bi svima bilo bolje.
  • Blagoja

    11.02.2021 18:33
    Napravili virus pa nas ucenjuju sa vakcinama da otmu sve poslove ocigledan plan su djinpina da zavlada najpre slabim zemljama a zatim i celim svetom i napravi novi svedski poredak. Nista nije slucajno. Kineski ce biti zvanicni svetski jezik umesto engleskog za nekoliko godina, zivi bili pa videli. Vucic zna sta se sprema, nije dzabe naucio kineski . Pametnom dosta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Svemoćna Akademija

Da li će ubuduće Pravosudna akademija biti "jedina tačka ulaska u pravosuđe" i kako će takvo rešenje uticati na budućnost pravosudnog sistema?