Izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju: Trudnicama naknade redovno i na vreme, čak i kada poslodavci ne uplaćuju doprinose

Novim zakonom o zdravstvenom osiguranju, koji bi Srbija trebalo da dobije sredinom godine, trudnice u Srbiji bi trebalo da, bez obzira na bahatost poslodavaca, dobijaju naknade redovno i na vreme.
Izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju: Trudnicama naknade redovno i na vreme, čak i kada poslodavci ne uplaćuju doprinose
Foto: Pixabay
Praktično, trudnice bi tako od juna, zbog sprečenosti da rade, mogle da ostvaruju pravo na naknadu bez obzira na to da li su im uplaćeni doprinosi, piše Blic.
 
Nacrt novog zakona o zdravstvenom osiguranju je u javnoj raspravi koja će trajati do kraja februara. Zatim se očekuje usvajanje zakona u Skupštini, a stupanje na snagu od juna. I tada će trudnice zakonom dobiti prava koja do sada nisu imala, a zbog čega se vrlo često dešavalo da im naknade kasne i po nekoliko meseci.
 
"Nacrtom zakona je predloženo da osiguranice u slučaju privremene sprečenosti za rad zbog bolesti ili komplikacija tokom održavanjem trudnoće, ostvaruju prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja, bez obzira na to da li je uplaćen dospeli doprinos, dakle i pravo na naknadu zarade zbog privremene sprečenosti za rad, a što nije slučaj prema važećem rešenju", navodi se u obrazloženju nacrta Zakona.
 
Prema trenutno važećem rešenju, kada nisu uplaćeni dospeli doprinosi za zdravstveno osiguranje, trudnica, može ostvariti pravo na zdravstvenu zaštitu i prava na naknadu troškova prevoza. Ne, međutim, i svoju zaradu.
 
Naknade na vreme
 
Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku kaže za Blic da će za trudnice svakako biti veliki plus da dobijaju svoje naknade na vreme, jer je novac u periodu održavanja trudnoće i kasnije kada stigne beba uvek više nego potreban.
 
"Problem je što u privredi Srbije kod čak 40 odsto malih firmi, sa po nekoliko zaposlenih, imamo određena kašnjenja u isplati zarada. Negde je to razuman rok do 15 dana, ali postoje i preduzeća gde plate kasne po mesec ili dva, jer same firme imaju ozbiljnije finansijske poteškoće. Ova kriza sa koronom je dodatno smanjila prihode i promet firmi, sporije se naplaćuju poslovi, i onda može da se dogodi i da poslodavac kasni sa isplatom iznosa trudnicama", objašnjava sagovornik Blic.
 
Rajić dodaje da zaposleni u firmama, praktično, dele sudbinu ekonomske snage svoje firme.
 
"Generalno je problem što se rokovi naplate potraživanja u Srbiji prethodnih godina kreću od 126 do 140 dana. Dakle, u mnogim privrednim granama se čeka po 3-4 meseca da naplatite posao. A ako poslodavac sporije prikuplja novac, to se preliva i na rokove isplate zaposlenima", pojašnjava.
 
Ideja na putu ostvarenja
 
Jovana Ružičić, osnivačica udruženja Centar za mame za portal N1 ističe da je svaka mera koja podržava porodice, trudnice i porodilje – dobra mera.
 
"Promena Zakona o zdravstvenom osiguranju, iz najava, zvuči da bi mogla da bude dobra za trudnice. Država je prepoznala problem zaposlenih žena koje kada ostanu trudne saznaju da im poslodavac nije mesecima uplaćivao doprinose. To ih odmah ograničava i u smislu porodiljske naknade, a itekako utiče i na to da li će imati zdravstveno osiguranje. Iz iskustva koje čujemo od mama, često su na ovaj način oštećene žene koje rade na slabo plaćenim poslovima", ističe Jovana Ružičić.
 
Sa konačnom ocenom predloženog rešenja, ipak, želi da sačeka.
 
"Ovo, prema najavama zvuči da može da bude značajna podrška trudnicama, ali ću, poučena iskustvom, sačuvati hvalu kada se uverimo da je sve u redu, jer se dešavalo da se dobra ideja izgubi na putu od najave do njenog sprovođenja", istakla je Ružičić.
 
Ranije se često dešavalo da trudnice čekaju po nekoliko meseci na svoje naknade, pošto se tek nakon odlaska na odsustvo ispostavi da poslodavac nije redovno uplaćivao doprinose, i da u skladu sa tim ni RFZO ne može da im isplati njihova primanja.
 
Nije bilo drugog načina da se proveri da li poslodavac redovno izmiruje obaveze, osim da se zaposleni lično interesuje i traži proveru. Mnogi su tako došli i do podatka da im upravo zbog nesavesnih poslodavaca fali nekoliko meseci ili čak godina u radnom stažu, odnosno da ne ispunjavaju uslove za penziju prema računici koju su sami vodili.
  • Ahm

    17.02.2021 21:59
    One u vecini slucajeva imaju normalnu trudnocu, prema tome nisu sprecene da rade. Ovako im dodje lakse, cim dve crte na testu odmah idu na "odrzavanje trudnoce" a plata leze. Trebalo bi im traziti lekarski izvestaj da je trudnoca rizicna ako vec hoce da se izlezavaju i otvaraju bolovanje.
  • Iz Rusije s ljubavlj

    17.02.2021 20:12
    Vise puta obecano. Nikad ispunjeno. Dosta s lazima.
    Dela pa obecanja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija