Halabrinova ističe da porodice žrtava već dovoljno pate, te da ne vidi razlog zašto je ovako nešto moralo da se prikaže na televiziji.
"Imam strah da će snimci ili fotografije mog sina biti objavljenje na televiziji, kako nemam. Mi, majke, pisale smo ranije REM-u da to ne rade, međutim, oni su ipak objavili. Imam strah da gledam bilo čije dete kako su mučili, a kamoli da čujem da je to moj sin. Čim čujem ime sina imam utisak da su ga mučili, jer su oni sve mučili", kaže Halabrinova.
Ona ističe da joj nije jasno zašto se Vučić odlučio na ovakav potez.
"
Nikako ne treba prikazivati ovako nešto na televiziji. Ugrožavaju istragu, a i šta su postigli ovim? Čini mi se da predsednik ne može da se pohvali time kakvu državu vodi. Smatram da je ovog Belivuka stvorila država, oni su znali da ubija godinama, što znači da su dosad mogli da spasu bar nekoliko mladića. Ne slažem se sa ovim što radi Vučić, ovo nije u redu", kaže majka za
Nova.rs i dodaje da je porodicama već dovoljno teško.
Ona ističe i da joj u policiji nisu rekli da li Belivukova grupa stoji i iza ubistva njenog sina.
"Ja sam dobila informaciju da je mog sina ubila država, nikada mi nisu rekli da iza toga stoji Belivuk. U policiji su mi rekli da nemaju saznanja, ali da su u toku hapšenja. To je ono što su mi rekli pre tri nedelje. Moj sin je bio dobar mladić, zapao je u loše društvo. Sad će godinu dana kako je Aleksandar otišao od kuće, ja još uvek imam ogromnu bol, samo mi treba da gledam neke ovakve fotografije i snimke", kaže ova majka.
Podsetimo, Aleksandar Halabrin (26) iz Janošika kod Alibunara, koji je nestao 20. marta na Banjici u Beogradu, pronađen je mesec dana kasnije mrtav u mestu Parcani kod Sopota. Mediji su pisali da je navodno bio blizak sa pripadnicima navijačke grupe "Zabranjeni", dok je njegova porodica to demantovala.
Telo Halabrina pronađeno je zakopano u selu kod Sopota, sa prostrelnom ranom na glavi, a tokom istrage utvrđeno je da je mladić ubijen iz vatrenog oružja. Halabrin je, prema pisanju medija, bio blizak sa Nenadom Alibegovićem zvanim Alibeg, nekadašnjim vođom grupe "Zabranjeni".
Vučićev potez - kršenje Ustava, zakona i pravilnika o ljudskim pravima i zloupotreba medija
Osnivač Kancelarije za lokalne i inovativne politike Marko Bastać ocenio je danas da su tokom jučerašnjeg obraćanja vrha države prekršeni Ustav, Zakon o elektronskim medijima, Zakon o javnom informisanju i medijima, kao i pravilnik o zaštiti ljudskih prava u oblasti pružanja medijskih usluga i Kodeks novinara Srbije.
On je u saopštenju ocenio da su gotovo svi mediji zloupotrebljeni i pretvoreni u saučesnike pri grubom kršenju zakona.
"Zarad povećanja rejtinga i prikupljanja jeftinih političkih poena, emitovan je uznemirujući sadržaj stravičnog nasilja i fotografije lica lišenog života i to u direktnom prenosu konferencije za medije koju je organizovao politički vrh države. Imajući u vidu da je prikazivanje pomenutog sadržaja najavljivano senzacionalistički danima i da njegovo emitovanje ni pored upozorenja nije sprečeno, možemo zaključiti da je saučesnik u ovom gnusnom događaju i Regulatorno telo za elektronske medije (REM)", istakao je Bastać.
Naime, Ustav ljudsko dostojanstvo definiše kao neprikosnoveno i propisuje da su svi dužni da ga štite. U saglasnosti sa Ustavom je i Zakon o elektronskim medijima koji propisuje da se medijska usluga pruža na način kojim se poštuju ljudska prava, a naročito dostojanstvo ličnosti. Regulator (REM) se stara da se u svim programskim sadržajima poštuje dostojanstvo ličnosti i ljudska prava, a naročito se stara da se ne prikazuje ponižavajuće postupanje i scene nasilja i mučenja, dodao je on.
"Da li se Regulator starao? Nije, a mogao je. I morao je", kategoričan je Bastać koji dalje upućuje i na Zakon o javnom informisanju i medijima koji kaže da se prikazom ili opisom scene nasilja u mediju ili medijskom sadržaju ne sme povrediti dostojanstvo žrtve nasilja i pita da li se prikazivanjem obnaženog tela vređa dostojanstvo žrtve.
Pravilnik o zaštiti ljudskih prava u oblasti pružanja medijskih usluga detaljnije reguliše da je pružalac medijske usluge dužan da informacije o tragičnom događaju objavljuje bez senzacionalizma i uz poštovanje privatnosti i dostojanstva žrtve takvog događaja, žrtvinih srodnika ili drugih žrtvi bliskih lica, navodi Bastać.
"Nije li objavljivanje fotografija na kojima se vide tetovaže žrtve isto kao i objavljivanje identiteta žrtve", upitao je on.
Bastać naglašava i da emitovanjem ovakvog sadržaja nisu kršene samo pravne norme već i moralna načela i da su prikazivanjem žrtava nasilja na neprihvatljiv način, porodice i prijatelji žrtava izloženi neizmernom bolu i patnji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 42
Nada
Moreeee!
gledalismoufilmovima
Ni takve filmove ne gledamo. Kad smo bili deca izadjemo iz bioskopa pa odahnemo sretni jer je to samo na filmu a sada kako tamo tako i kad se izadje iz sale.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar