Osamnaest godina od ubistva Zorana Đinđića, politička pozadina i dalje nepoznata

Na današnji dan, 12. marta 2003. godine, na premijera Srbije i lidera Demokratske stranke Zorana Đinđića izvršen je atentat.
Đinđić je ubijen na stepeništu zgrade Vlade Srbije. Prema presudi, njega je usmrtio bivši policijski specijalac Zvezdan Jovanović snajperom, sa prozora zgrade Zavoda za fotogrametriju.
 
Politička pozadina bez epiloga do danas
 
Iako su od 2003. pa do danas sve vlasti najavljivale rasvetljavanje političke pozadine ubistva premijera, to se nikada nije desilo. 
 
U policijskoj akciji "Sablja" uhapšen je atentator na premijera, bivši pomoćnik komandanta JSO Zvezdan Jovanović, njegovi pomagači i još nekoliko pripadnika te jedinice, kao i većina pripadnika zemunskog klana i drugih kriminalnih grupa u zemlji i rasvetljena neka nerazjašnjena ubistva iz prethodnih godina.
 
U avgustu 2003. godine, podignuta je optužnica protiv 44 osobe za učešće u ubistvu premijera, a prvi na listi okrivljenih, Milorad Ulemek Legija, predao se vlastima 2. maja 2004. godine.
 
Suđenje je počelo 22. decembra 2003. godine u Okružnom sudu u Beogradu, u Odeljenju za borbu protiv organizovanog kriminala. Optuženi su 23. maja 2007. godine proglašeni krivim i osuđeni na ukupno 378 godina zatvora.
 
Za organizovanje ubistva, na 40 godina zatvora osuđen je bivši komandant "crvenih beretki" Milorad Ulemek. Na istu kaznu osuđen je i Zvezdan Jovanović. Te presude potvrdio je i Vrhovni sud Srbije 29. decembra 2008. godine.
 
Nekoliko sati nakon ubistva Đinđića proglašeno je vanredno stanje u zemlji, koje je trajalo do 22. aprila.
 
Sahranjen je 15. marta u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu, uz prisustvo više od 70 stranih državnih delegacija. U pogrebnoj povorci na ulicama Beograda bilo je više stotina hiljada građana.
 
Đinđić je bio prvi demokratski premijer Srbije, posle pada režima Slobodana Miloševića 2000. godine i dolaska na vlast Demokratske opozicije Srbije (DOS), a za vreme njegovog mandata pokrenut je proces demokratizacije, borbe protiv kriminalnih organizacija, ekonomskih i socijalnih reformi.
 
U ekspozeu koji je podneo poslanicima Skupštine Srbije naveo je da je Srbija u prethodnih deset godina bila prepuštena "na milost i nemilost brutalnim interesnim grupama unutar zemlje i međunarodnim interesima spolja, ali da je to vreme prošlo 5. oktobra".
 
"Srbija je uzela svoju sudbinu u svoje ruke, a današnji dan u simboličnom smislu razumemo kao 6. oktobar, kao početak sprovođenja nacionalnog konsenzusa za korenite promene", rekao je tada Đinđić.
 
DOS-ova vlada zalagala se za isporučivanje svih ratnih zločinaca Haškom tribunalu, te je za vreme njihove vladavine uhapšeno nekoliko haških optuženika, među kojima i bivši predsednik Srbije i SR Jugoslavije Slobodan Milošević.
 
Iako je zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić najavio postavljanje spomenika u čast Zorana Đinđića na 18. godišnjicu smrti, to se nije desilo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • vojvodjanka

    12.03.2021 23:05
    Gorak ukus u ustima
    Ono što je danas polagalo venac Đinđiću,dernečilo je kad je ubijen,nije bilo na sahrani ali ga je sahranjivalo pre smrti,radilo u pečenjarama i vulkanizerskim radnjama,žalilo za Slobom i Mirom.Mali je to venac da iza njega sakrijete ptošlost,prevrtljivost i bedu,glibe od ljudi.

    SK

    Večna slava Zorane !!!
    Na žalost Srbija ne podnosi takve ljude !!!!
  • Miloš

    12.03.2021 16:12
    Vodeni transport je najjeftiniji, nemcima je Dunav mnogo znacio ali se neko pobrinuo 99te da mostovi u N Sadu imaju svoju ulogu..

    Matematika je prosta stvar!

    Djindjic to nije shvatio...
  • /

    12.03.2021 15:10
    /

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

RTS podneo krivičnu prijavu zbog blokade

RTS je podneo krivičnu prijavu Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv NN lica zbog blokade objekata RTS-a u Takovskoj i Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku.