Zdravstvena zaštita u doba korone: Odlaganje operacija ostavlja trag na zdravlje ljudi

Profesor Medicinskog fakulteta u Nišu Dušan Milisavljević izjavio je na onlajn debati "Dostupnost zdravstvene zaštite, prevencija i lečenje drugih bolesti u doba pandemije kovid-19" da su sve benigne operacije stavljene u drugi plan.
Zdravstvena zaštita u doba korone: Odlaganje operacija ostavlja trag na zdravlje ljudi
Foto: Pixabay
On je naveo operacije iz svoje struke - otorinolaringologije, te naveo da su u drugi plan stavljene operacije polipa nosa, krajnika, srednjeg uha, da mnogi misle da to nije važno, ali da odlaganje takvih operacija ostavlja trag na zdravlje ljudi.
 
Milisavljević je ukazao da hirurzi ne mogu da rade svoj posao bez anesteziologa, a da su anesteziolozi već godinu dana zatvoreni u kovid zonama. Kako je rekao, u svetu su u prva tri meseca epidemije stopirane brojne zdravstvene usluge, ali je već posle četiri meseca u regionu počelo ponovo da se radi sa onkološkim pacijentima, pa tako i u Srbiji.
 
Istraživačica Fondacije Centra za demokratiju Sarita Bradaš ukazala je da je skrining malignih bolesti manji za 70 do 90 odsto zbog pandemije, da je veoma smanjen skrining i za dijabetes i depresiju, a da su pregledi za nezarazne hronične bolesti manje za 70 odsto.
 
Ona je dodala da je od 2010. do 2019. ukupan broj zaposlenih u zdravstvu smanjen za 10 odsto i da ima manje oko 2.200 lekara i oko 1.144 medicinskih sestara.
 
Govoreći o zdravstvenoj zaštiti u Srbiji, konsultant za zdravstvo Simo Vuković rekao je da je prosečan životni vek u Srbiji pet godina kraći od prosečnog životnog veka u zemljama EU i da, kada je reč o ishodu obolevanja od malignih bolesti, ljudi u zapadnoj Evropi imaju veće šanse da prežive nego u Srbiji.
 
Ukazao je i da je Srbija u vrhu zemalja u kojima pacijenti plaćaju privatno zdravstvo "iz svog džepa", da je veliki broj građana primoran da plaća usluge ili lekove koje ne pokriva Fond za zdravstveno osiguranje, a da se ulaže tek pet odsto javnih sredstava u zdravstvo.
 
On je ukazao i na stanje medicinske opreme i rekao da je zlatno pravilo da 60 odsto opreme bude mlađe od pet godina, 30 odsto da bude starosti od šest do 10 godina i 10 odsto starije od 10 godina, dok je u Srbiji 30 odsto opreme (CT i skenera) starije od 10 godina.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Diskriminacija

    14.03.2021 12:01
    Otključavajte domove!
    Neizvođenje starih u šetnju, na vazduh, zaključavanje u zgradi doma, 12 meseci bez prava da se prošetaju ulicom je neviđen zločin i čista diskriminacija. Osoblje domova se vozi javnim prevozom, idu na odmore, putuju, dolaze na posao, normalno rade, zaraze se,.. Pa pustite više te stare iz zatvora.. Ako se zaraze zarazili su se. Ovako sede zaključani kao da su u zatvoru. Sunce, nebo, drvo, ulicu vazduh nisu videli 12 neseci. Spavate li mirno stručnjaci za socijalnu politiku i brigu o starima??
  • Dare

    14.03.2021 12:00
    Sramotno
    Ne znam da li ste primetili ali u pojedinim privatnim klinikama cene su skočile i do 50%. Državne bolnice ne funkcionišu, a privatne su skupe. Užas!
  • Laza

    14.03.2021 11:53
    Lazs
    Bruka i sramota od zdravstva u srbiji jer ako nemas para osudjen si na smrt. Sve se radi po privatnim klinikama i laboratorijima pa cemu placamo to zdravstvo i lekare. Odes kod doktora on ti odmah uvaljuje vizit kartu od privatne klinike gde radi da odes na pregled. Ovo vise nejce da moze ovako ako posteno placam koliko je zakonski odredjeno hocu preglede i lecenje kao i operacije dase odrade za svakog cestito a da se neide privatno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Treba li nam lustracija?

Pre četiri meseca Ekološki ustanak predao je Skupštini Srbije predlog Zakona o odgovornosti za kršenje ljudskih prava poznatom kao Zakon o lustraciji.

Programeri ponovo najplaćeniji

Programeri su ponovo najplaćenije zanimanje u Srbiji, pošto je njihova prosečna februarska neto plata iznosila 288.617 dinara, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.