Poreska uprava izmešala informacije o više od 40.000 frilensera u Srbiji

Poreska uprava je identifikovala 41.138 osoba koje su ostvarivale prihod iz inostranstva preko platformi Airbnb, Bibo, Booking, Google, Payoneer, Skrill, Upwork i World pay, odgovorili su iz te institucije Centru za istraživanje javnih politika.
Poreska uprava izmešala informacije o više od 40.000 frilensera u Srbiji
Foto: Pixabay
Međutim, takav odgovor, dobijen nakon urgiranja Poverenika za informacije od javnog značaja, ne govori o čemu se tu radi, jer je podatak zbiran, poručuju u Startitu i naglašavaju da je Poreska uprava izmešala sve servise. 
 
Upwork je, navode, platforma na kojoj frilenseri rade, a Payonner je servis preko koga s te platforme mogu da povlače zarađeni novac. Takođe, na spisku se ne nalazi PayPal, iako su brojni frilenseri upravo putem ove platforme primali novac. 
 
Osim toga što su izmešane platforme, pomešana su i sama zanimanja jer u ovom zbirnom podatku ne postoji odgovor na pitanje o koliko je radnika na internetu reč.
 
Airbnb i Booking služe za izdavanje prostora, a kako su nadležni napomenuli, oni koji tako zarađuju izuzeti su iz rasprave o tome kako rešiti poreze i doprinose za pet godina unazad. 
 
"Da ne bude zabune, sudeći po rešenjima o naplati zaostalog poreza koje su pokazali Udruženje radnika na internetu, Startit i Netokracija Srbija, PU sasvim dobro razlikuju ove vrste platformi, ali možda nema kada da ih prebrojava, jer se bavi slanjem novih rešenja", navode u Centru za istraživanje javnih politika, prenosi Startit
 
Brojkom od 40.000 novih rešenja za frilensere, koje će Poreska uprava navodno početi da šalje od aprila, raspolaže i samo Udruženje radnika na internetu te je ovo, iako nejasna, svojevrsna potvrda te informacije. 
 
Rok za rešenje situacije uskoro ističe jer predlog Vlade, na koji Udruženje nije pristalo, počinje da se primenjuje početkom narednog meseca. U međuvremenu je predsednik Srbije rekao da je predložio ministru finansija i premijerki da se frilenserima ne naplati ništa pre nego što su znali da treba da plate porez, odnosno pre oktobra prošle godine. 
 
Čeka se i mišljenje Zaštitnika građana, kojem nedavno stigao odgovor iz Poreske uprave, od koje je želeo da sazna da li su i ranije sprovodili ovakve kontrole.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zoran

    23.03.2021 10:54
    Nas predsednik je lepo neki dan rekao sta treba uraditi. Nadam se da ce premijerka i Mali ispostovati misljenje predsednika. Ako to ne urade, samo ce drugima dati primer da reci predsednika ne sluze nicemu. Ja se nadam da on to nece dozvoliti.

    Razlog sto predsednik, za razliku od nekih, razume frilensere, je to sto on razume sta je to raditi ceo dan, bez praznika, subotom i nedeljom... Takodje, on kao pametan diplomata i savremen covek vrlo dobro razume koliko je vazno za ekonomiju omoguciti ovim ljudima da rade.

    Treca stvar.. ako sam predsednik ima hrabrosti i obraza da prizna kad pogresi, ne vidim sto su Mali, Brnabicka ili PU bolji od njega, pa da ne priznaju da je poreska napravila ogroman propust. Je l sad zbog njih treba da imamo 100000 ljudi na protestima u doba korone, pune sudove itd?! Pa ko ce to preziveti?!?!
    Nadam se da ce se predsednik zauzeti za ovo, jedino on moze spasiti celu stvar od totalne apokalipse!
  • Bilbo

    23.03.2021 08:42
    Podrška normalnosti
    Smatram da nema osnova za retroaktivno oporezivanje (bez obzira na visinu zarade) jer frilenseri kao grupacija, tj. poreski obveznici nisu do sada bili prepoznati od strane državnih institucija. Dužnost institucija je bila da prati nove trendove i vrste poslova i da svoje zakone prilagodi, odnosno da u njih uvede nove kategorije poslova na koje će se zakoni odnositi, pa i ovaj poreski. To vam je isto kao kada se na tržištu rada pokaže potreba za nekim novim zanimanjem, pa obrazovne institucije to shvate i u svoju ponudu uvrste nove obrazovne profile i smerove, a na te smerove se upisuje od momenta njihovog nastanka, a ne retroaktivno. Isto tako, Ministarstvo finansija je trebalo da prepozna nova zanimanja na tržištu rada, uvede ih u zakon/pravilnik, usvoji izmene i da nova pravila važe od dana stupanja na snagu. Veoma je jednostavno.
  • rale

    23.03.2021 06:20
    Sve u svemu sada svaki vlasnik pečenjare koji drži radnike na crno i ne izdaje fiskalne račune može zadovoljno da se nasmeje i nastavi po starom jer je državi mnogo lakše da samo zatraži izveštaj iz baze nekog sajta i šalje rešenja poštom nego da se šeta po ulicama i kontroliše.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija