Predsedništvo Stranke slobode i pravde (SSP) je od direktora i glavnog i odgovornog urednika RTS-a Dragana Bujoševića i Nenada Stefanovića tražilo da se u centralnom TV-dnevniku RTS-a, građanima Srbije predstavi kompletan izveštaj Evropskog parlamenta o Srbiji koji je usvojen u četvrtak.
"Bujošević i Stefanović sakrivanjem ključnih elemenata izveštaja Evropskog parlamenta o Srbiji direktno ugrožavaju evropski put zemlje jer se time jasno pokazuje Briselu da državni vrh Srbije ne zanimaju stavovi institucija Evropske unije", piše u saopštenju.
Predsedništvo SSP je ukazalo da su, "kršeći zakon o javnim servisima, Bujošević i Stefanović od gradjana Srbije sakrili da Evropski parlament zahteva da se razreše afere trgovine oružjem u Krušiku, proizvodnje droge u Jovanjici, rušenja celog gradskog kvarta u Savamali zbog Vučićevog ‘Beograda na vodi’ i kupovine medija za potrebe režima državnim novcem Telekoma".
"Javni servis ima zakonsku obavezu da informiše građane Srbije da bez rešavanja ovih afera i bez vladavine prava nema ništa od evropskog puta Srbije", upozorava se u saopštenju.
PSG: Srbija kao duboko kriminalizovana država
Usvojeni amandmani na izveštaj Evropskog parlamenta o Srbiji koji se tiču afera Jovanjica, Krušik i Telekom dokazuju da je Srbija u međunarodnim okvirima prepoznata kao duboko kriminalizovana država i da kao takva nema šta da traži na evropskom putu, ocenio je predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović.
"Konačno smo dobili zvaničnu potvrdu da Evropska unija ne žmuri na afere ove vlasti koje dobijaju karakter međunarodne sramote, niti žmuri na sve češće i radikalnije gušenje osnovnih prava i sloboda", navodi se u pisanoj izjavi.
Prema oceni Grbovića, sada je vreme i da se "vlast Srpske napredne stranke izjasni da li žele Srbiju na evropskom putu i da li su u skladu sa tim spremni da kroz međustranački dijalog dođemo do rešenja za krizu demokratije ili su trajno odustali od evropskog puta i Srbiji namenili ulogu kineske kolonije i deponije prljavih tehnologija".
"Jasno je da bi predstavnicima vlasti odgovaralo udaljavanje od EU kako bi se dodatno obogatili kroz privatne aranžmane sa raznim šeicima i autokratama koji im sigurno ne bi zamerili na gušenju demokratije u Srbiji", ukazuje PSG.
DS: Kako vlast čita novi izveštaj?
Demokratska stranka (DS) saopštila je da će međupartijski dijalog o izbornim uslovima biti prvi test koji će pokazati da li je vlast pravilno pročitala novi izveštaj Evropskog parlamenta o Srbiji, koji predstavlja nastavak procesa urušavanja međunarodne reputacije Srbije.
"Činjenica da se u izveštaju najčešće ponavlja reč 'zabrinutost' i da se eksplicitno traži rasplet korupcionaških afera Krušik, Jovanjica, Telekom i Savamala, dokazuje da je i Evropskom parlamentu jasno kako vlast pokušava da pobrojane afere zataška zbog toga što su najviše pozicionirani pripadnici režima i glavni akteri u njima", navodi se u saopštenju.
Demokratska stranka je posebno zabrinuta zbog toga što je u novom izveštaju Evropskog parlamenta ponovo potvrđeno da je među svim državama koje žele da se priključe EU upravo Srbija u najmanjoj meri usaglasila svoju bezbednosnu i spoljnu politiku sa Briselom.
Starović: Da se EP odmakne od opštih mesta
Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Nemanja Starović izjavio je da vlasti u Srbiji insistiraju da se EP odmakne od opštih mesta i paušalnih ocena i da istakne konkretne primere zamerki na postupanje državnih organa.
Starović je rekao da kada se sa "nivoa opštih mesta" stvari svedu "na konkretne zamerke", da se često pokaže da poslanici EP "kucaju na otvorena vrata i da je Srbija već ostvarila značajne rezultate u rešavanju pojedinih slučajeva".
On je ukazao da je kod kriterijuma pred Srbiju "lestvica podignuta visoko, toliko visoko da je brojne države Evropske unije (EU) ne bi mogle preskočiti čak ni danas, a kamoli kada su postale punopravne članice, bilo da je to bilo 2004. godine, 2007. ili 2013. godine".
DSS: Rezolucija neprihvatljiva
Rezolucija o Srbiji koju je usvojio Evropski parlament neprihvatljiva je zato što Srbiju tretira kao državu u čijem sastavu nije Кosovo i što se insistira na usaglašavanju spoljne politike Srbije, odnosno politike odbrane, sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU, izjavio je predsednik Demokratske stranke Srbije (DSS) Miloš Jovanović.
Jovanović je naveo da su činjenice da je Evropski parlament odvojeno razmatrao i usvojio rezolucije o Srbiji i o Кosovu iako nema jedinstvenog stava EU o priznavanju secesije i da izveštaj govori o procesu pristupanja Кosova EU kao nezavisne države, čime je istakao da je nezavisnost Кosova nepovratna.
"Drugi razlog leži u činjenici da se od Srbije zahteva da sledi u praksi paranoičnu politiku EU prema Rusiji i Кini i da se time umeša u geostrateške igre i sukobe najmoćnijih zemalja sveta. Pored navedenog, apsolutno je neprihvatljiva i ocena o Srebrenici i 'nametanje neistinite teze o takozvanom genocidu', kao i pozivanje na brzo usvajanje Zakona o istopolnim zajednicama", kazao je Jovanović.
Prema njegovim rečima, zbog toga "sve ostale ocene, o pravosuđu, slobodi medija, borbi protiv korupcije, regionalnoj saradnji, ekonomskom napretku, gube na značaju, bez obzira na manji ili veći stepen njihove osnovanosti".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
@Кортни Кокс
Кортни Кокс
Pedja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar