Ali ono što najviše zabrinjava Vericu Živković i njenog supruga Miroslava su sve veće pukotine u zidovima kuće koju su izgradili nakon što su se pre više od jedne decenije preselili na selo radi uzgajanja koza.
"Došli smo ovde zbog mira i tišine", rekla je Živković (62). Ali sve se promenilo kada je stigla kineska kompanija.
Naime, 2018. godine kompanija Ziđin Majning Grup preuzela je upravljanje nad topionicom bakra u obližnjem Boru i započela miniranje u brdima u potrazi za bakrom i zlatom.
Iako se ovaj par i mnogi drugi meštani žale zbog dolaska kineskih investitora, srpska vlada je s oduševljenjem pozdravila kineske kompanije poput Ziđina, uprkos dokazima o njihovom nepoštovanju ekoloških standarda. Mnoge kineske kompanije dovode radnike iz Kine, umesto da zapošljavaju radnike iz Srbije, a kritičari naglašavaju da kineske investicije pomažu srpskoj vladi da ograničava demokratske slobode, piše list.
Kada je Ziđin kupio topionicu koja je prethodno bila u vlasništvu države, nakon što je druga kineska kompanija kupila čeličanu pred propadanjem, predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozdravio je kineske investitore kao spasioce svoje zemlje. Kineski novac spasio je od uništenja dve velike, ali poslovno lošestojeće proizvođačke kompanije u Srbiji, spasivši više od 10.000 radnih mesta i ojačavši ono što dve države opisuju kao "čelično prijateljstvo" Srbije i Kine. Međutim, za neke ovo prijateljstvo pokazuje opasnost od prenošenja u Evropu ovakvog pristupa investiranju i njegovog negativnog uticaja na lokalno stanovništvo koje kineske kompanije primenjuju u siromašni regionima sveta, navodi se dalje u tekstu.
Oslonac te strategije širom sveta bio je uspostavljanje bliskih privatnih odnosa sa lokalnim moćnikom – u slučaju Srbije, Aleksandrom Vučićem, demokratski izabranim, ali, kako se ocenjujue, sve autoritarnijem.
Vučić je postao možda najveći "kineski navijač" u Evropi, navodi američki list i dodaje da je on odbacio žalbe na svoju poslovnu praksu i objavio da Kina, koja je ne samo uložila stotine miliona dolara, već je obezbedila i milione doza vakcina, "jedina može da nam pomogne". To je bila uloga koju je ranije igrala Rusija, ocenjuje NYT.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Ali često je priroda koliko i obim kineske uloge ono što izaziva kritike, piše dalje NYT. Kineski telekomunikacioni gigant Huavei, na primer, instalirao je na stotine nadzornih kamera opremljenih tehnologijom prepoznavanja lica širom Beograda, za koje vlada kaže da će pomoći u smanjenju kriminala. Ali oni koji brane privatnost kažu da se ovaj sistem koristi za identifikovanje i odvraćanje demonstranata i pokazuju kako Vučić koristi Kinu za smanjenje demokratskih sloboda, dodaje se.
Nudeći velike zajmove, vakcine i investicije bez kontrole i transparentnosti koje zahteva Evropska unija, Kina je pomogla Vučiću da ispuni neka obećanja vezana za srpsku ekonomiju.
U januaru je 26 članova Evropskog parlamenta zahtevalo reviziju "rastućeg kineskog ekonomskog uticaja u Srbiji", uključujući "opasne projekte sa potencijalno razarajućim višestrukim uticajima na životnu sredinu i na okolno stanovništvo".
Zagađenje iz borske fabrike skočilo je višestruko iznad zakonski dozvoljenog nivoa 2019. i 2020. godine, pokrenuvši seriju uličnih protesta i podstakavši generalnog direktora Ziđin Majninga u Srbiji da prošlog oktobra svojim menadžerima kaže da je "veoma nezadovoljan" zastrašujućim nivoom zagađenja, kako je navedeno u zapisniku procurelom sa sastanka.
Gradonačelnik Bora je odbio intervju. Ziđin Majning nije odgovorio na zahteve NYT za komentar.
Milenko Jovanović, stručnjak za zagađenje vazduha, rekao je da je otpušten u novembru iz Agencije za zaštitu životne sredine Srbije nakon što je izrazio zabrinutost zbog opasno visokog nivoa sumpor-dioksida i arsena u vazduhu oko Bora. Vlada je, rekao je, odbila sve što bi moglo uznemiriti Kinu i njene investitore.
"Omogućava im (Vlada) da rade šta god žele", rekao je. Sud u Beogradu presudio je ovog meseca da je Jovanović nezakonito otpušten i naložio da se vrati posao.
Foto: Pixabay (ilustracija)
Aktivisti priznaju da je nivo zagađenja vazduha u Boru opao od protesta, ali kažu da se glavna opasnost sada prebacila na gradove i sela na jugu, gde stotine kineskih radnika koje je doveo Ziđin razvijaju jedno od najvećih neiskorišćenih nalazišta bakra i kopanje zlata.
Zemlja oko novog rudnika podrhtava od miniranja, a teški kamioni, koje voze kineski radnici, tutnjaju duž puteva ukrašenih crvenom nacionalnom zastavom Kine. Reke i potoci su obojeni kao da su otpadne vode, piše NYT.
Vlada je povećala bes javnosti izdavanjem naloga za eksproprijaciju kako bi Ziđin mogao da izgradi pristupne puteve i proširi rudnik. Dragan Viačić, poljoprivrednik, rekao je da je dobio pismo od srpskog ministarstva finansija u kojem ga obaveštava da mora da proda 13 hektara svoje zemlje po mnogo nižoj ceni od tržišne.
"Rekli su da je to neophodnost u javnom interesu, ali u stvarnosti to je samo interes Kineza", rekao je.
U Metovnici, selu u blizini rudnika, gospodin Živković i njegova supruga nekada su imali 25 koza, ali bez čiste vode nakon što su im bunari presušili, sada drže samo jednu.
"Zašto više nemamo vode? Zašto u reci nema ribe?", pita Živković. Odgovor je, kaže, Ziđin Majning Grup.
Bor sada čini zapanjujućih 80 odsto srpskog izvoza u Kinu, ponavljajući obrazac koji je nadaleko viđen u Africi – gde kineske firme vade prirodne resurse koje potom isporučuju nazad u Kinu, piše NYT.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 27
dijasporac
Zzx
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar