Promena koncepta nužne odbrane nepotrebna, dovoljno je drugačije tumačenje zakona

Zbog slučaja penzionisanog policajca Milutina Cvetkovića (86) iz Lebana, koji je pucao u naoružanog provalnika, u javnosti je pokrenuta polemika o promeni koncepta nužne odbrane.
Profesor Pravnog fakulteta dr Milan Škulić smatra da nema potrebe za promenom Krivičnog zakonika, već da je moguće da tužilaštvo u konkretnim slučajevima liberalnije primenjuje postojeću zakonsku odredbu tako što će kao "istovremeni protivpravni napad" tretirati i napad koji je neposredno predstojao.
 
"Nužna je ona odbrana koja je neophodno potrebna da učinilac od svog dobra ili dobra drugoga odbije istovremeni protivpravni napad", navodi se u članu 19 Krivičnog zakonika, a ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin predložio je prošle nedelje u autorskom tekstu za Politiku da se iza reči "istovremeni" doda "ili neposredno predstojeći" kako bi se onome ko se brani dala prilika da bude ispred napadača.
 
Škulić za Politiku objašnjava da se u praksi zakon već tumači tako.
 
"Ipak, može se razmišljati i o mogućnosti da republički javni tužilac izda takozvano opšte obavezno uputstvo, kojim usmerava rad javnih tužilaštava, a to znači i policije kojom tužilaštvo rukovodi u predistražnom postupku. Takvo uputstvo može obezbediti da se odredba zakona u praksi tumači onako kakva je i bila namera zakonodavca, a što je i stav teorije - da se kao istovremeni napad shvati i onaj koji neposredno postoji", kaže Škulić.
 
To znači da postupanje u slučajevima nužne odbrane nije problem zakona, već tumačenja u praksi. Škulić smatra i da je stari problem prakse što policija, uvek kad postoji i najmanja sumnja da je nužna odbrana prekoračena, rutinski podnosi krivičnu prijavu.
 
Opširnije u današnjem izdanju Politike.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Marta

    30.03.2021 10:33
    Kljucni problem!
    Kljucni problem je linija manjeg otpora. Tuzilac, koji po novom ZKP ima ovlascenje da potpuno kontrolise istragu i dalje se ponasa po starom ZKP. Linije manjeg otpora se svodi na to da on nece stati iza svoje odluke da odbaci ili odbije krivicnu prijavu u ovakvim slucajevima, vec ide u postupak, jer skida odgovornost sa sebe i prenosi je na sud. Kada bi tuzilastvo uradilo dobru istragu i stalo iza svoje odluke da nema mesta krivicnom gonjenju jer je u pitanju osnov iskljucenja krivicne odgovornosti mnogi ljudi koji vec na dusi nose nekog lopova i kriminalca koji mu je upao u stan bi bili spaseni trauma visegodisnjeg postupka i sramote.
  • Pravnik

    30.03.2021 08:29
    @Radovan
    U pravu si. Skulic prica budalastine. Propis mora biti jasan i nedvosmislen, a ne da odluka zavisi od toga da li je sudija ustao tog jutra na levu nogu i da li je casa poluprazna ili polupuna. Oko nuzne odbrane se mora postaviti jasna granica tako da se iskljuci mogucnost za vise tumacenja
  • Ja Pa Ja

    30.03.2021 08:14
    Smešno
    U životu se nikada nisam potukao. Nemam iskustva i ne umem da procenjujem. Šta da očekujem kada se drogirani tip pojavi sa nožem ili sekirom mojoj sobi noću. Ili da generalizujem kad neko upadne tu gde živim ili danju ili noću. Očekujem da mu je namera da ubije mene ide meni nekoga bliskog.
    U tom strahu, kakav procena šta on hoće ili dokle je naumio da ide. Dovesti u taj položaj onoga ko je pisao zakon ili gospođu sudiju ili gospodina sudiju koji ti sude i drže se "zakona". Pa da vidim da li bi procenjivali. Ne poziva na nasilje nego na razum da se to zakonski izmene Da se napravi situacija da kriminalcima bude jasno šta ih čeka ako napadnu. Ovako zakon štiti te tipove a ne svoje građane

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija