Stižu rešenja za porez na imovinu, uglavnom sa višim iznosom - "poranila jer državi treba novca"

Za razliku od prethodnih godina kada su rešenja o iznosu poreza na imovinu građana mnogima stigla tek nakon što su platili i treću ratu, ove godine rešenja su počela da stižu skoro na vreme, a oni koji još nisu dobili, mogu ih očekivati u narednih desetak dana.
Stižu rešenja za porez na imovinu, uglavnom sa višim iznosom - "poranila jer državi treba novca"
Foto: 021.rs
Sudeći prema iskustvima onih koji su rešenja već dobili, a i prema prosečnim cenama kvadratnog metra nepokretnosti za utvrđivanje poreza na imovinu, koje su krajem prošle godine utvrđivale lokalne samouprave, većina obveznika će ove godine na konto poreza na imovinu platiti više nego lane.
 
Ta cena je, prema rečima poreskog savetnika Milana Trbojevića, jedna od ključnih stvari od koje zavisi iznos poreza, a ona je, kaže, negde išla na gore, negde na dole.
 
"Ono što je najbitnije i što najviše utiče na formiranje poreza jeste cena nekretnina na samom tržištu", kaže Trbojević i dodaje da zavisno od toga kakav je bio promet nekretnina u kraju gde žive i kolika je njihova cena bila lane, da li žive u kući ili stanu, u kakvom su stanju njihove nekretnine, građani mogu očekivati veće ili manje poreze nego prošle godine.
 
Ipak, ističe da će većini stići veći iznosi i da će povećanje kod nekih obveznika biti neznatno, dok kod drugih i primetno.
 
To što su rešenja ove godine počela da stižuranije je, prema njegovim rečima, svakako za pohvalu, a kada je reč o mogućim razlozima za to, navodi dva.
 
"Prvi, najverovatniji razlog jeste taj da državi, zbog kriznog vremena u kome se nalazimo, treba novac, a drugi mogući razlog jeste bolja organizacija i uspostavljanje sistema čemu je doprinela i činjenica da mnogu građani imaju elektronske prijave, što olakšava posao", kaže Trbojević.
 
Od ove godine Novosađani plaćaju nešto veći porez na imovinu. Detaljnije o porezu po gradskim zonama možete pronaći OVDE.
 
Porеz na imovinu plaća sе kvartalno, i to u roku od 45 dana od dana počеtka tromеsеčja. Tako ratе padaju oko 15. u mеsеcu: fеbruaru, maju, avgustu i novеmbru.
 
Za svaki dan kašnjenja uplate poreza na imovinu obveznik plaća zateznu kamatu, a za izbegavanje plaćanja tog poreza predviđena je kazna od 5.000 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • O

    31.03.2021 18:04
    O
    Ovi ce proci gore nego Sloba Milosevic sasvim zasluzeno.
  • milicica

    31.03.2021 15:34
    a da niste malo strogi
    Ili zaboravni jer porez na imovinu se placa decenijama i nije to izmislila ova vlast i placa se u svetu a ne samo kod nas. Placam porez za 3 porodice jer dve ne zive ovde i nijedan racun iliti resenje nije veci a radi se o zonama 1 i 2. Meni jeste apsurd da se za noviji mali stan placa porez kao za kucu os 200 kvadrata doduse starije gradnje i zato mislim da prica o uporedjivanju prodajnih cena u kvartovima ili zonama ne pije vodu. Grad bi posto najveci deo mislim ide gradu trebao da razmisli o tome da pomogne ljudima koji ne rade ili su ostali zbog posla bar dok traje pandemija.
  • smrdijestina

    31.03.2021 11:17
    Prava je milina ziveti u lideru.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn