Iako su vešti u upotrebi tehnologija, nemaju dovoljno životnog iskustva da uvide sve okolne opasnosti.
TikTok je trenutno jedna od najpopularnijih aplikacija čiji su korisnici pretežno deca i mladi. U trci za pregledima, upuštaju se u niz izazova koji su opasni po život.
Psihološkinja iz volonterske organizacije Centar Srce Tanja Bokun govori o tome da mladi nesvesno ulaze u probleme na TikToku.
"Kad uzmemo u obzir njihove godine, teško se može reći da oni to rade svesno. Mislim da se prvenstveno radi o tome da žele da budu heroji, da osete vrstu pripadnosti nekoj grupaciji koja ih u nečemu podržava i sa treće strane, žele da ispitaju svoje granice, odnosno do koliko nešto mogu da podnesu", navodi Bokun.
Aplikacija TikTok korisnicima omogućava da kreiraju i otkrivaju kratke snimke sa celim svetom, a sadržaj je raznovrsan. Deca mogu da budu u iskušenju da rizikuju tako što će prihvatiti sve "zahteve" drugih korisnika za praćenje kako bi imali što više lajkova i pratilaca i time stekli popularnost.
Psihološkinja Tanja Bokun dodaje za 021.rs da je najbolja edukacija dece razgovor i bolje upoznavanje.
"Sa decom treba prvenstveno razgovarati, treba ih što bolje upoznati i to ne samo onu stranu za koju mi mislimo da je važna, nego za onu stranu za koju deca smatraju da je važna. I s obzirom na to da su roditelji manje tehnički obrazovani od njihove dece, treba na neki način edukovati i njih, jer neke stvari mogu da nauče od dece", stava je naša sagovornica.
Zarad lažne popularnosti, tinejdžeri i deca pale utičnice metalnim novčićima, ližu wc šolje, guše se, stavljaju hemikalije u oči a sve to da bih njihove snimke video veliki broj ljudi.
Popularna tiktokerka Maša Stanišić smatra da se aplikacija TikTok često zloupotrebljena i da je treba koristiti isključivo radi zabave.
"Mlađa populacija koja je prisutna na ovoj društvenoj mreži je na žalost sve više podložna negativnim uticajima. Smatram da koricnici ove mreže treba da apeluju na sve kako bi se sprečile tragedije i da Tik Tok mrežu treba koristiti isključivo radi dobre zabave i kreativnosti", smatra Stanišićeva.
Nakon opasnosti od podstrekivanja na samoubistvo, kineska platforma za postavljanje snimaka blokirala je pristup deci mlađoj od 13 godina na aplikaciji i koristiće veštačku inteligenciju da potvrdi godište korisnika.
Tekst je nastao u okviru praktične nastave koju studenti Odseka za medijske studije iz Novog Sada pohađaju u Medijskoj kući 021.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Wcb
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar